Панічна атака може трапитись у будь-якої людини в певний період її життя. Хоча прояви панічної атаки дуже яскраві, вона не є шкідливою для здоров’я. Однак, якщо панічні атаки трапляються часто та утруднюють ваше життя, варто звернутися по допомогу. Платформа всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як?" розповіла, що таке панічна атака та як опанувати себе, передає УНН.
Деталі
Зазначається, що панічна атака - це короткий раптовий приступ сильного почуття тривоги, яка супроводжується низкою фізичних симптомів, як підвищене серцебиття, запаморочення та нудота. Під час панічної атаки людині може здаватися, що вона божеволіє, втрачає контроль або помирає.
Проявами панічної атаки можуть бути:
- прискорене серцебиття;
- задуха, пришвидшене або ускладнене дихання;
- оніміння або тремтіння рук та ніг;
- нудота й дискомфорт у шлунку;
- запаморочення;
- надмірна чутливість до світла (воно здається яскравішим та інтенсивнішим);
- потік сліз, які неможливо зупинити;
- відчуття скам’яніння та неможливості рухатися;
- сухість у роті;
- відчуття нереальності або відірваності від навколишнього світу.
"Панічна атака може тривати від 5 до 20 хвилин, хоча зафіксовані випадки, коли приступи тривали й до години. Якщо ви відчуваєте будь-які прояви панічних атак протягом більш тривалого часу, це може свідчити про підвищену тривожність. Також це може бути симптомом певного захворювання — у такому випадку зверніться до свого сімейного лікаря", - повідомили в "Ти як?".
Інколи панічна атака може виникнути без жодної причини. Це стається тоді, коли тіло помилково перейшло в режим "бийся або біжи", хоча реальної небезпеки немає. Оскільки ваше тіло намагається отримати якнайбільше кисню, то дихання прискорюється. Також організм починає виділяти адреналін, який пришвидшує серцебиття та збільшує напругу в м’язах.
Панічні атаки можуть виникати й через певні тригери:
- надмірний стрес;
- перевтома;
- раптова стресова ситуація (переїзд, фізична хвороба, смерть близької людини);
- емоційне та/або професійне вигорання;
- досвід насильства в дитячому чи дорослому віці;
- наявність фобії (наприклад, страх висоти).
Побороти панічну атаку можна, скориставшись технікою технікою "5–4–3–2–1", яка допоможе зменшити прояви панічної атаки. Техніка полягає в концентрації на речах, які нас оточують. Вголос або подумки перелічіть:
- 5 речей, які ви бачите перед собою (наприклад, стіл, ноутбук, клавіатура, блокнот, мишка);
- 4 речі, які ви відчуваєте фізично (одяг на тілі, біжутерія, взуття, підлога під ногами);
- 3 речі, які ви чуєте (розмови сусідів, звук машин, звуки побутової техніки);
- 2 речі, які ви відчуваєте на нюх (аромат кави та квітів);
- 1 річ, яку ви можете відчути на смак (печиво).
Техніки самодопомоги зменшують прояви панічної атаки, однак важливо також розуміти, коли варто звернутися по допомогу:
- якщо панічні атаки повторюються;
- вам страшно, що панічна атака станеться знову, і ви ніколи не позбудетеся цих приступів;
- панічні атаки утруднюють ваше життя. Наприклад, ви перестаєте виходити з дому, постійно перевіряєте серцебиття чи обмежуєте фізичну активність;
- ви починаєте всіляко убезпечувати себе на випадок, якщо у вас трапиться панічна атака. Наприклад, починаєте носити з собою медикаменти або тонометр;
- вам усе частіше потрібне запевнення, що з вами все гаразд. Наприклад, ви починаєте перепитувати, чи не виглядаєте блідо.
Нагадаємо
Наукові дослідження підтверджують позитивний вплив медитації на фізичне та ментальне здоров'я. Розглядаються різні види медитації, їх переваги та практичні способи впровадження у повсякденне життя.