Так, за словами Прошкіна, через ухвалення та реалізацію закону про так звану демонополізацію спиртової галузі, підприємства, які входять до складу “Укрспирту”, збанкрутують.
“Загрози дуже великі, і починаються вони з того, що в разі прийняття закону, перш за все, ті підприємства, які сьогодні входять в ДП "Укрспирт" — вони збанкрутують, бо у них ніхто не буде купувати спирт. Далі, в Україну поллється російський, білоруський, молдавський спирт невисокої якості. Вони це будуть імпортувати, наприклад, через одне з підприємств, яке залишать працювати. Там же написано (у законопроекті — ред.), що можна імпортувати”, — пояснив він.
Окрім того, за його словами, законопроект про демонополізацію спиртової галузі призведе до звільнення близько 5 тис. працівників.
“Цікава норма: у нас потужність підприємства, наприклад, 36 млн декалітрів, чого вистачає, щоб всіх забезпечити сировиною, а ми ще маємо для чогось імпортувати. Це означає, що заводи не будуть працювати, люди не матимуть роботи, а 5 тис. працівників лишаться на вулиці, і галузь ляже. Далі їх (спиртзаводи — ред.) будуть різати на металобрухт.
Ми ж пам’ятаємо долю цукрової галузі, підприємства якої були порізані, і тільки одиниці лишилися. Така сама доля чекає і на "Укрспирт", — прогнозує Прошкін.
Ще один ризик непродуманої та надшвидкої приватизації "Укрспирту" полягає у тому, що значно зменшаться надходження до бюджету.
"Якщо демонополізувати "Укрспирт" — зменшаться надходження до бюджету акцизу десь в 4-5 разів. Якщо сьогодні це близько 11 млрд, то держава не отримає більше десь 8-9 млрд“, — зазначив експерт.
І найголовніше, це орієнтовна ціна за ДП "Укрспирт“, яку зараз озвучив новий в. о. директора Сергій Блескун. Йдеться про 6-7 млрд грн. Але, таких грошей за ДП у разі його демонополізації ніхто не дасть, переконаний Прошкін.
"Сьогодні залишкова балансова вартість "Укрспирту" складає десь 130 млн грн. І це при тому, що він є монополістом. Якщо забрати у нього монополію — його ринкова вартість зменшиться суттєво. Ні про які 6-7 млрд говорити не прийдеться. Це буде вартість металобрухту, який там лишиться“, — пояснив він.
Прошкін наголосив на тому, що схвально ставиться до приватизації "Укрспирту“, але це треба робити розумно, аби не знищити галузь.
”У ДП “Укрспирт” є ціла історія негативу, вона десь об’єктивна, десь — ні. Один з елементів такої інформаційної кампанії якраз спрямований на те, щоб зробити з “Укрспирт” монстра, якого треба позбутися швидко і за будь-яку ціну. От люди, які приходять, вони це роблять, і їх мета — знищити галузь остаточно“, — резюмував експерт.
Нагадаємо, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов на своїй сторінці у Facebook повідомив, що Кабмін на засіданні 23 жовтня призначив на посаду в.о. голови ДП "Укрспирт" Сергія Блескуна, який донедавна був радником міністра економіки з питань спиртової галузі.
Останній відомий тим, що раніше був топ-менеджером російської компанії.
Довідка. Сергій Блескун — впродовж 2001-2006 років проживав і працював у Москві (РФ). Був директором по роботі з клієнтами ВАТ “Лебедянский” (соки ТМ “Я”, “Тонус”, “Фруктовый сад”, “Фрустайл” і “Фрутоняня”). Впродовж 2006-2008 років був директором концерну “Оверлайт” (ТМ “Мягков”, “Штурман”, “Одесса”, L’Odessika), власником якого був Борис Кауфман — він же був бенефіціаром “Платинум банк”, у який Блескун під час свого керівництва в ДП "Укрспирт" направив кошти. Впродовж 2008-2015 Блескун був комерційним директором компанії Nemiroff, звідки і потрапив в ДП "Укрспирт".