“Ще рік тому ми порушили питання про різну якість продуктів харчування. Тоді нас звинуватили, що ми — антиєвропейці, тому що хочемо рівних прав. Я рада, що сьогодні вся Європа прийняла цю ідею і йде робота над її реалізацією”, — сказала К.Нінова.
Нагадаємо, ЄС ввів законодавчу заборону на “подвійні стандарти” якості продуктів.
При цьому нові правила якості продуктів в ЄС повинні охопити не тільки продукти харчування, а й інші товари, вважає К.Нінова.
“Ми вважаємо, що це — дискримінаційна проблема, і не можна, щоб на єдиному європейському ринку були продукти в однаковій упаковці, однієї марки, але з різними інгредієнтами”, — підкреслила вона.
Питання складу і якості одних і тих же продуктів хвилює Східну Європу не перший рік. У зв’язку з цим соціалісти сподіваються, що в 2019 році в країнах ЄС “буде покінчено” з різною якістю продуктів.
В Україні тим часом, за оцінками експертів, фальсифікований чи не кожен другий продукт.
За даними нещодавно проведеної експертизи, наприклад, 75% сиру не відповідають нормам і стандартам якості: замість тваринних жирів в продукції експерти виявили пальмову олію.
Не краща ситуація і з вершковим маслом. Згідно з повідомленням ГО “Громадський контроль захисту прав споживача”, 74% цього продукту на споживчому ринку країни фальсифіковано.
Раніше критичну ситуацію з якістю продуктів і товарів в Україні публічно визнали і в Держпродспоживслужбі.
Паралельно в службі констатували рекордну кількість харчових отруєнь серед українців (за даними 2017 року).
За словами депутата ВР Сергія Тригубенка, такому стану справ “сприяли”: мораторій на перевірки бізнесу і реформа в Держпродспоживслужбі, за результатами якої частина підрозділів і функцій контролюючого органу були скасовані.
Додамо, що активісти ГО із захисту прав споживачів пригрозили, що будуть блокувати роботу вітчизняних виробників фальсифікованих продуктів харчування.