ukenru
nobel-dlya-denisa-ta-nadi-pro-laureativ-premiyi-miru-2018

Нобель для Дениса та Наді: про лауреатів премії миру – 2018

 • 15749 переглядiв

Переможців обрали з понад трьохсот претендентів 

КИЇВ. 5 жовтня. УНН. Нобелівську премію миру вручили Денису Муквеге з Конго і Наді Мурад з Іраку за боротьбу з воєнними злочинами під час озброєних конфліктів. УНН вирішив розповісти про тих, кого вважають гідними однієї з найпочесніших у світі нагород.

Денис Муквеге народився у 1955 році у місті Букаву (Бельгійське Конго) в родині пастора-п’ятидесятника. Ще в дитинстві він вирішив стати лікарем. Здобувши початкову медичну освіту, працював в Християнському госпіталі в Лемері. Спочатку спеціалізувався на педіатрії. Однак незабаром зіткнувся з численними випадками післяпологових ускладнень у конголезьких жінок, які не мали доступу до спеціалізованої медичної допомоги. Тому Муквеге прийняв рішення відправитися до Франції, щоб вивчати гінекологію та акушерство в Університеті Анжа.

У 1989 році він повернувся на батьківщину і створив службу акушерства і гінекології в Лемері. У 1994 році гінеколог став надавати допомогу в Заїрі жінкам з Руанди, які зазнали насильства в період геноциду тутсі. Тоді в Заїр стали проникати збройні групи хуту, які зруйнували лікарню і вбили 35 пацієнтів прямо в ліжках. Дениса звинуватили в шпигунстві, і він втік до рідного міста. Там створив нову лікарню з пологовим відділенням і операційної. Однак в 1998 році все було знову зруйновано. Завдячуючий міфжнародній допомозі йому вдалося побудувати новий госпіталь Панзі, що спеціалізується на наданні допомоги жінкам, які стали жертвами сексуального насилля під час збройних конфліктів. За неофіційними даними у шпиталі було зроблено операції понад 50 тисячам жінок та дівчат, які потребували допомоги. Муквеге визнаний чи не найкращим у світі спеціалістом з лікування гінекологічних травм.

У 2014 році він отримав премію Сахарова, також є лауреатом премії Улофа Пальме та ще ряду міжнародних премій у сфері захисту прав людини та медицини.

Надя Мурад - іракська правозахисниця єзидького (субетнос курдів) походження. Надя народилася в багатодітній родині в 1993 році в п. Кочо недалеко від міста Синджар на півночі Іраку. Після отримання середньої освіти планувала вступити до університету і стати педагогом. Однак селище в якому вона проживала захопили бойовики терористичної організації "Ісламська держава". Джихадісти вбили її матір та братів за відмову прийняти іслам. Надю та її сестер продали в рабство.

Надю вивезли в місто Мосул де вона потрапила до сексуального рабства. Після невдалої спроби втекти її катували. Кілька разів Надю перепродували. Втекти від рабовласників їй вдалося три місяці по тому в місті Бахдіда. Місцева родина допомогла дівчині виїхати в Кіркух, де проживав брат Наді. Там знаходився табір біженців. Пізніше Надя потрапила в табір Дахук, звідки разом з іншими біженцями перебралася до Німеччини. Там вона проживає і сьогодні. З рідних у неї залишилися тільки двоє братів та дві сестри.

Надя Мурад є послом доброї волі управління ООН з наркотиків і злочинності, лауреатом премії Вацлава Гавела з прав людини і премії Андрія Сахарова за свободу думки.

У 2016 році була включена журналом Time в список ста найвпливовіших людей світу. Іракський уряд, зазначивши роль Наді Мурад в донесенні до світової спільноти інформації про загрозливому становищі єзидських жінок на території, контрольованій "Ісламським державою", номінувало її на здобуття Нобелівської премії миру 2016 року.

У 2018 році на премію миру претендували 217 осіб і 112 організацій.

Нобелівська премія миру вперше була присуджена в 1901 році. Вона вручалася 98 разів, її отримав 131 лауреат. Бували роки, коли переможець у даній номінації не оголошувався (останній раз - в 1972 р). Причинами були Перша і Друга світові війни, протиріччя між членами комітету і "відсутність гідних кандидатів".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трампа втретє номінували на Нобелівську премію миру

Розмір грошової складової нагороди в 2018 році становить 9 млн крон (1,02 млн доларів). Лауреати премії миру здебільшого жертвують отримані гроші на благодійність.

Церемонія вручення премії відбудеться в Осло 10 грудня - в річницю смерті Нобеля. Торжество, на якому будуть присутні члени уряду і норвезької королівської сім'ї, пройде в столичній ратуші на березі Осло-фьорда.

Минулого року володарем Нобелівської премії миру стала Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN).

У 2016 році нагороду отримав колумбійський президент Хуан Мануель Сантос, який підписав мирний договір, який поклав кінець громадянській війні, що тривала понад півстоліття.

Лауреатами Нобелівської премії миру ставали Європейський Союз (в 2012 році), президент США Барак Обама (в 2009 році), віце-президент США Ел Гор (в 2007 році) і американський політик, творець центру свого імені Джиммі Картер (у 2002 році). Нагадаємо, що у 1990 році нагороду отримав перший і єдиний президент СРСР Михайло Горбачов.

Українські Національні Новини

Суспільство