“Та брудна кампанія, яка ведеться проти законопроекту (про столицю) насправді, щонайменше, дивує. Дивує киян, дивує експертів, які були долучені, аналізували цей законопроект, і знають, що там насправді немає тих положень і статей, про які говорить, зокрема, „Європейська солідарність“, „Удар“ Кличка, і всі ті, хто не хочуть аби закон був прийнятий, і столиця мала сучасний, актуальний, модерновий, і головне дуже потрібний для нас всіх закон”, — сказала вона.
За її словами найбільше новому закону опираються в “ЄС” та “Ударі”. І є три головні положення законопроекту, реалізацію яких у названих політичних силах будь-що не хочуть допустити.
“Дуже показовий приклад, що сьогодні відбувається в столиці. Є три головні причини кампанії з дискредитації проекту нового закону про столицю. Новий закон вимагає провести за 9 місяців інвентаризацію всього майна міста та зібрати його перелік у відкритому реєстрі. Немає (зараз) такого єдиного реєстру, в який зайшовши можна було отримати ту інформацію, яка нам дуже потрібна.
Друге: новий закон вимагає провести в січні 2021 року аудит річної діяльності мерії і повторювати цей аудит щороку. Це дуже потрібно, щоб аналізувати й бачити, що ж насправді зробила мерія.
... І третє, новий закон забороняє конфлікт інтересів в міській раді. Депутати міської ради, (власники) компаній, які хочуть отримати від міста підряди, які працюють чиновниками і головами комунальних підприємств, які є власниками ділянок під багатоповерхову забудову: вони мають нівелювати конфлікт інтересів — або скласти мандат депутата. Отже, цей закон робить одну дуже важливу річ - ти не можеш бути депутатом Київради, якщо ти є керівником, наприклад, „Київпастрансу“ чи „Київзеленбуду“. Ти або депутат, який на громадських засадах, щиро ратує за інтереси киян, працюєш в Київраді, вирішуєш питання, розглядаєш неупереджено програми, проекти, які надходять, і не маєш заангажування, в тому числі матеріального або ти працюєш в „Київпастрансі“ і спокійно виконуєш свої обов’язки”, — пояснила політик.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через високий антирейтинг Кличко може втратити лідерські позиції у другому турі
Більше того, Верещук нагадала, що Кличко одночасно є міським головою і керівником КМДА. Але такої практики об’єднання посад немає ані в ЄС, ані в інших цивілізованих країнах світу.
“Єдине місто, де такі широкі повноваження є, це — Київ. І є власне багаторічна вимога Ради Європи, яка рекомендувала ці повноваження розділити. Тому що це неможливо, коли люди і самі приймають рішення, і самі його виконують, і самі ж контролюють.
То як ми хочемо уникнути корупційних ризиків, як ми хочемо уникнути тих ситуацій, які ми називаємо корупційними, якщо у нас в одній особі „самі собі господарі“ настільки, що ніхто не може вплинути на цей процес”, — пояснила політик.
Ірина Верещук наголосила, що прийняття закону про столицю залишається одним із пріоритетів роботи Парламенту. Зараз депутати пішли на вимушений карантин, і до виборів розглянути законопроект у другому читанні не встигають, але все ж налаштовані на те, щоб завершити цей процес якнайшвидше.
“Ми дуже були налаштовані на те, щоб у другому читанні прийняти законопроект, який би дійсно врегульовував відносини центральної влади і місцевої влади у Києві, утворював районні ради. Давав реальні важелі впливу на місцях районним керівникам і не тільки головам РДА, яких на сьогодні призначає Президент, тобто не тільки тим призначеним особам, а й виборним особам, які могли б взяти на себе відповідальність і дійсно здійснювати місцеве самоврядування”, — зауважила вона.
Як писав УНН, проти ухвалення закону про столицю раніше виступила Асоціація міст, яку, до слова, очолює сам мер Києва — Віталій Кличко. Експерти кажуть, що в такий спосіб мер використав підконтрольну собі громадську структуру у власних інтересах.