Цитата
“Висновки КНДІСЕ котируються як в українських, так і в міжнародних судах в статусі доказів. Експертних установ є багато: в системі МВС, є в системі СБУ, є судова-медична експертиза (…). І є установи Мін’юсту – інститути судових експертиз: в Харкові, в Одесі тощо. І в Києві, КНДІСЕ – це найвища, центрова, експертна установа, яка робить експертні дослідження з будь-яких криміналістичних питань. Що у нас відбувається зараз – у нас зараз для експертів роботи просто вкрай. Що у нас досліджують експерти на сьогодні? Та в принципі все. Летять ракети – розбивають майно, житло, треба, щоб будівельники дивилися, що треба тут робити, яка шкода заподіяна, наприклад, будівлям, треба робити будівельно-технічну експертизу. Треба оцінити, а скільки ж в грошовому еквіваленті – яка спричинена шкода, роблять товарознавчу експертизу, вибухотехнічну і так далі. Цих видів експертиз дуже багато. Інститут судових експертиз об’єднує експертів з різними знаннями, щоб надати повний спектр експертних досліджень для використання їх в судах як доказів. Це та ж сама боротьба з ворогом в тилу і без цього ми ж ніяк не можемо під час війни. Тобто це дуже важлива інституція і особливо зараз, і без них держава просто не обійдеться”, - наголосив Руслан Сушко.
Своєю чергою Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, додав, що документування злочинів росіян, яким по факту зараз і займається КНДІСЕ – це надважливий напрямок їх роботи.
“Вони (КНДІСЕ, - ред.) мають всі юридичні повноваження, які визнаються міжнародною спільнотою і іншими структурами на заході, які беруть до уваги оцінки, що зараз здійснює Україна. А Україна зараз якраз документує російські злочини, збирання оцих всіх фактів, створення доказової бази. І власне експерти КНДІСЕ, які виїжджають на кожну подію, як на мене, роблять колосальну роботу. Я знаю, яке у них там важке навантаження кожного дня. І особливо в період бойових дій, коли відбуваються атаки по містам – вони буквально за кілька годин чи навіть менше з’являються на місцях ударів, збирають докази, роблять фотосвідчення. А потім ще й здійснюють аналіз окремих зразків, що власне допомагає нашим військовим оцінювати рівень загроз, динаміку, визначати в тому числі способи протидії… Так що я дуже відзначаю роль цієї структури . І фахівців, тому що цей військовий напрямок, здається, з’явився з початку широкомасштабного вторгнення і за той період вони розвинули ці компетенції. І третій напрямок – це якраз робота по з’ясуванню долі полонених. Багато наших громадян, які за окремими фотографіями просять з’ясувати долю своїх близьких, і вони мають не менше 30 таких справ щодня. Щодня вони розглядають і допомагають нашим громадянам дізнатися про долю родичів і це так само важлива складова КНДІСЕ”, - підкреслив Сергій Згурець.
Додамо
За один день експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз проводять близько 20-30 портретних експертиз для ідентифікації осіб, які знаходяться в полоні.
Довідка
Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України (КНДІСЕ) є однією з найстаріших державних експертних установ України. Інститут був заснований 4 липня 1913 року як Кабінет науково-судової експертизи при прокурорі Київської судової палати.
На сьогодні КНДІСЕ є провідною установою у сфері судових експертиз, в якій працюють відомі вчені та професіонали, висококваліфіковані експерти, які проводять судові експертизи та експертні дослідження. КНДІСЕ відіграє важливу роль у забезпеченні якості правосуддя та об’єктивності судових рішень, активно займається виконанням судових експертиз і проведенням наукових досліджень, спрямованих на створення надійної доказової бази для забезпечення справедливості та довіри до судової системи України.
3 моменту свого створення КНДІСЕ забезпечує науково-методичну підтримку судів усіх рівнів, всіх правоохоронних органів та інших державних установ України, а також фізичних і юридичних осіб, виконуючи широкий спектр судових експертиз на високому науковому рівні.
За роки існування, фахівцями КНДІСЕ виконано понад 2,3 млн експертиз, у тому числі близько 1,1 млн - за роки незалежності України. Значний відсоток експертиз, що призначаються до КНДІСЕ - це складні та багатооб’єктні експертизи у резонансних кримінальних провадженнях тощо. Інститутом виконуються експертизи за 96 експертними спеціальностями.
З лютого 2014 року і сьогодні КНДІСЕ проводить експертизи щодо воєнних злочинів росіян. Більше 30 000 виконаних військових експертиз з початку вторгнення росії в Україну. Експерти виїжджають на місця злочинів «російського світу» для фіксації злочинів та проведення експертиз, які в майбутньому будуть представлені в міжнародних судах для притягнення винних до відповідальності.