КИЇВ. 27 лютого. УНН. Сьогодні, 27 лютого, у світі відзначають Міжнародний день полярного ведмедя. Ця подія має привернути увагу до зменшення їхньої популяції через зміну клімату, а також підштовхнути людей до більш дбайливого ставлення до природи та природних ресурсів. Кореспондент УНН поспілкувався з експертом ГО “Екодія” Наталією Гозак та дізнався, що загрожує виду.
Так, наразі популяція білих ведмедів налічує близько 30 тисяч особин по всьому світу.
“Цей ведмідь (ведмідь білий — ред.) є найбільш харизматичним представником проблеми — уособлює проблему зміни клімату. Цей вид залежить від льоду- льодового покриву на морі в Арктичних районах. Чим далі йде зміна клімату, тим менше у літній період покриття льоду, від цього, відповідно, і страждає цей вид. Загалом відомо близько 10 популяцій, і наукові дані говорять про те, що три з цих популяцій зараз зменшуються — найбільш важливі”, — розповіла Гозак.
Вона зазначила, що за підрахунками науковців, до 2050 року в Арктиці взагалі не буде льодовикового покриву, а це дуже значна зміна.
“Їх життя пов’язано із суходолом та льодом. Вони можуть жити на суходолі. І поширені у Гренландії, Канаді, Алясці, Півночі Росії — це їх ареал існування. Але коли у зимовий період йде замерзання морів або океанічних ділянок, то вони переміщуються. І чим далі, то льоду все менше, і це означає, що їм доведеться мешкати на суші. І на суші, як раз в тих районах дуже мало їжі, і якщо зараз вони полюють на тюленів, то далі їм буде важко спіймати тюленя у воді, тільки на льоду”, — зазначила експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через пожежі в Австралії понад 110 видів тварин потребують допомоги
Поміж тим, ведмеді мають не тільки полювати, але й робити укриття для своїх дитинчат, що стане неможливим без льоду.
“Коли вони вирощують дитинчат, їм потрібні барлоги, які теж ведмедиця влаштовує на льоду. Відповідно, нема льоду — нема де влаштувати безпечну барлогу, і ведмідь буде потерпати від зовнішніх чинників. Тобто, людина змінює клімат — льоду стає все менше — ведмедям нема де жити — вони зникають”, — резюмує експерт.
Однак на ситуацію все ще можна вплинути, для цього необхідно скоротити викиди парникових газів, через які на планеті і стає тепліше, а також вийти на карбоново-нейтральну економіку якомога раніше — до 2050 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мінекоенерго презентувало стратегію “зеленої” енергетики: Україна стане кліматично нейтральною
"Додатково, ми знаємо, що ведмідь через танення льоду буде жити на суходільних ділянках, і ось ці ділянки, що звільняються від льоду, відповідно будуть привертати увагу з точки зору ресурсів — видобувної галузі. Дуже важливо зберегти ці ділянки і лишити ведмедям місце хоча б на суходолі, сподіваючись, що вони зможуть перейти на інші джерела харчування. І, звичайно, створювати так звані живі генетичні банки, тобто те що ведмеді утримуються в зоопарках до різних популяцій і програм розмноження, це дуже важливо, щоб зберегти їх як живий вид", - резюмувала еколог.
Як раніше повідомляв УНН, глобальне потепління загрожує затопленням 500 млн осіб.