Цитата
“Я не можу відповісти. Не знайомився з цим матеріалом. Подібні матеріали швидше стосуються правоохоронних органів, сподіваюся, їм вдалося з ними ознайомитися”, — сказав він журналістам у вівторок.
Представник Кремля при цьому запевнив, що обов’язково прочитає цей матеріал.
Контекст
“Нова газета” почала публікацію розслідування, присвяченого вбивствам, якими, за даними видання, займалися чеченські силовики.
У квітні 2017 року “Нова газета” передала СК РФ список з 30 вбитих жителів Чечні. 27 осіб з цього списку були затримані в грудні 2016 і в січні 2017 року під час поліцейських спецоперацій. За даними видання, в кінці січня 2017 року на території полку патрульно-постової служби імені Ахмата Кадирова ці 27 чеченців були вбиті: двох розстріляли, інших задушили.
Слідчий комітет Росії проводив дослідчу перевірку за заявою видання майже рік. Слідчі підтвердили загибель чотирьох осіб. Двох людей вони нібито виявили живими і пред’явили їх уповноваженому з прав людини при президенті РФ Тетяні Москальковій. Але насправді це були рідні брати убитих в січні 2017 року Мохми Мускієва і Шамхана Юсупова, яких змусили піти на обман.
Ще три людини зі списку “Нової газети” були затримані, піддані тортурам і загинули в результаті організованої в Чечні в кінці лютого 2017 року кампанії проти місцевої ЛГБТ-спільноти.
Відносно решти 18 осіб влітку і восени 2017 року були порушені кримінальні справи, і всі вони були оголошені в міжнародний розшук за звинуваченням в участі в терористичних формуваннях на території Сирії. У березні 2018 року СК виніс остаточну відмову в порушенні кримінальної справи за заявою “Нової газети” і більше не повертався до цього питання.
Однак видання продовжило своє розслідування. Його основою стали службові документи чеченського МВС, які опинилися в розпорядженні журналістів — таблиці з фото і персональними даними більш ніж 160 затриманих, а також відомості про результати оперативно-розшукових заходів чеченських силовиків. У них видання знайшло майже всіх учасників (26 осіб) свого списку. Затримані були сфотографовані в декількох місцях на впізнаваному фоні: так, в полку імені Кадирова це була або стіна з характерним плінтусом, або білий склопакет з перемичками, або труба в котельні, до якої деякі затримані були пристебнуті наручниками.