"Чи достатньо доказів? Це питання, яке досить часто виникає протягом останнього року, тепер має звучати інакше. Меморандум складається з 29 томів і містить більше 17 500 сторінок свідчень, документів та інших доказів у справі. Це надзвичайно багато. Зазвичай меморандуми у справах, які розглядає суд ООН, є істотно меншими за обсягом. Взагалі у практиці розгляду справ у суді ООН є правило – подавати мінімально достатню кількість доказів. Ми намагалися не вийти за рамки того, що достатньо. Але все одно обсяг великий", - заявила вона.
З її слів, на це є дві причини.
"По-перше, рік тому світ побачив, що Росія навіть перед суддями говорить на біле – чорне і просто бреше. Це порушення усіх традицій, бо держави в Суді по-різному тлумачать факти і норми, але не брешуть", - вказала Зеркаль.
"По-друге, Росія докладає всіх зусиль, аби переконати світ, що це не вони і врешті-решт – ви нічого не доведете. Російська гра у приховування правди, яка навіть отримала термін "plausible deniability", покладає на нас додатковий тягар доведення очевидного – дії Росії спрямовані на тероризування і залякування людей на Донбасі і в Криму. Тому нам і довелося надзвичайно ретельно підійти до рівня доведеності фактів, на яких базується наш позов", - додала урядовець.
Крім того, вона зазначила, що "зібрати докази вдалося завдяки активній і ретельній роботі ГПУ, СБУ, Нацполіції, Генштабу та інших органів державної влади". "Важливою виявилась і робота неурядових організацій і експертів, які збирають докази порушень міжнародного права в Криму і на Донбасі", - зазначила Зеркаль.
Нагадаємо, 12 червня Україна подала у суд ООН меморандум у справі проти Росії.
У МЗС заявили, що питання порушення прав українців і кримських татар, гарантованих Міжнародними конвенціями про заборону фінансування тероризму та про ліквідацію усіх форм расової дискримінації, належать до компетенції Міжнародного суду ООН і стали предметом позову України проти РФ.