Згідно з повідомленням, минулого тижня Міністерство природи РФ запропонувало експертному співтовариству обговорити зміну гранично допустимих норм впливу на екосистему Байкалу, затверджені наказом Мінприроди в 2010 році. Ініціатива передбачає зниження низки показників, що, на думку її авторів, дозволить модернізувати діючі очисні споруди і побудувати нові. На думку вчених і влади Бурятії зараз це неможливо, так як, діючі нормативи завищені.
За останніми даними вчених, кожен день в Селенгу з правобережних очисних споруд в Улан-Уде надходить приблизно 56 мільйонів літрів каналізаційних стоків, в яких концентрація амонію в порівнянні з нормами для скидання у водойми рибогосподарського призначення перевищена в 21,3 рази, нітратів - в 2 , 8 рази, нітритів - в 48,8 рази.
Таким чином, за час, що минув з часу прийняття наказу (з 2010 року), в річку Селенга потрапило 13,1 тисяч тонн нітратів, 702 тонни нітритів і 1,86 тонни амонію понад допустимих нормативів для водойм рибогосподарського призначення. При цьому, якщо враховувати, що всього міські очисні споруди щодня приймають 136 тисяч кубометрів стоків, загальна маса забруднюючих речовин, що потрапили в Селенгу, просто катастрофічна.
Як заявляє місцева влада, практично нездійсненні вимоги діючих нормативів щодо якості очищених вод щодо сульфатів, хлоридів і важких металів призводять до того, що перспективні підрядники не бажають брати участь у проектуванні, будівництві та введенні в експлуатацію очисних споруд на Байкальської природної території. Оскільки, згідно з чинним наказом, в деяких випадках вода на випуску з очисних споруд повинна бути чистішою, ніж вода в річці.
На думку місцевих чиновників і науковців, внесення змін до наказу, дозволить реалізувати заходи, передбачені федеральними програмами з будівництва очисних споруд і, як наслідок, покращить екологічну обстановку на Байкальській природній території.
Раніше УНН повідомляв, що протягом 2018 року в українські водойми було скинуто понад 5 мільйонів кубометрів стічних вод.