Юрист пояснив, що українське законодавство у банківській сфері побудоване таким чином, що фактично, всі кошти, зокрема і клієнтів, з числа фізосіб, в момент надання фінустановою послуг з їхньої обробки (обмін валют, переказ тощо) фактично належать цій установі.
Цитата
“Оце найскладніше питання. Але не всюди так як у нас. І якщо людина просить банк перерахувати гроші, то він перераховує не свої гроші. Вони не можуть випаруватися чи знецінитися. Вони ідуть просто повз банк. Наприклад, ви взяли діамант, необроблений, віддали його ювеліру, і той зробив діамант — оброблений. Діамант же нікуди не подівся. А в нашій банківській системі, на жаль, транзитні кошти, які начебто належать банку — зникають в той момент, коли зникає банк”, — пояснив юрист.
І ФГВФО, в такій і подібних ситуаціях, не діє в інтересах вкладників, а радше, як комерційна установа, яка розцінює всі кошти ліквідованих банків, як свої, пояснює Ципін. Юрист зауважує, що така модель роботи Фонду породила навіть нелегальних посередників, які за певний відсоток обіцяють повернути кошти, що застрягли в ліквідованій фінустанові.
Але юрист припускає, що вихід все ж є: “Крім законодавчих, це можуть бути і громадські заходи. Треба судитися, доводити свою правоту. Інакше ніяк”.
Контекст
УНН писав про проблему із затримкою повернення коштів, клієнтів банку “Конкорд”, які застрягли на транзитних рахунках після спроби перерахування їх на рахунок в іншому банку. Як пояснили УНН клієнти, що стикнулися з цією ситуацією, — система переказів у банку ще працювала, хоча регулятор вже оголосив про відкликання ліцензії та ліквідацію фінустанови, тому вони спробували переказати кошти до іншого банку. Та кошти зникнувши з одного рахунку на іншому так і не з’явилися. І тепер люди, які вже подали відповідні заяви до Фонду гарантування вкладів, не знають коли зможуть повернути свої кошти.
Йдеться про майже дві сотні фізосіб, серед яких вкладники та деякі вже колишні співробітники “Конкорду”.
Людей турбує повна відсутність розуміння — чи внесуть їх хоч у якусь чергу і коли це станеться.
Зазначимо, що швидкість розв’язання цього питання повністю залежить від Фонду, оскільки робота з транзитними рахунками в цьому разі не регламентована нормативною базою — фактично, питання полягає в тому, щоб “узяти і зробити”.
За інформацією агентства, серед тих, хто досі не отримав виплати, є й ті, хто зараз захищає Україну від російської військової агресії.
Додамо
Правління Національного банку України прийняло рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Акціонерного товариства "АКБ “АКБ “КОНКОРД” з 1 серпня 2023 року. Виплати почалися 21 серпня. Загальна сума гарантованого відшкодування, яка була призначена до виплат вкладникам банку, становила 647 млн грн.
Задоволення вимог кредиторів третьої черги реєстру акцептованих вимог кредиторів банку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 31 серпня, тривало з 11 вересня. Для четвертої групи було погоджено виплату в розмірі 78 млн 74 тис. 125,60 грн, а для шостої — 85 тис. 792,56 грн відповідно. Виплати цим групам стартували з 28 вересня. А виплати сьомої черги (“інші вкладники та юридичні особи (бізнес) — клієнти банку, які не є пов’язаними з банком особами” — ред.) почалися з 9 жовтня. Загальна сума вимог цієї черги становить 564,2 млн грн.