Деталі
“Рада сьогодні ввів нові обмежувальні заходи проти білоруського режиму у відповідь на ескалацію серйозних порушень прав людини в Білорусі та жорстокі репресії проти громадянського суспільства, демократичної опозиції та журналістів, а також на примусову посадку рейсу Ryanair в Мінську 23 травня 2021 року і пов’язане з цим затримання журналіста Романа Протасєвіча і Софії Сапеги”, — йдеться в тексті повідомлення.
Що передбачають Санц?
Нові цільові економічні санкції включають:
“Держави-члени також повинні будуть вжити заходів щодо обмеження участі в Білорусі багатосторонніх банків розвитку, членами яких вони є”, — додали в Раді ЄС.
Там також додали, що сьогоднішнє “рішення повністю реалізує висновки Європейської ради від 24 і 25 травня 2021 року, в яких глави держав і урядів ЄС закликали Раду заборонити проліт повітряним простором ЄС білоруським авіакомпаніям і заборонити доступ до аеропортів ЄС рейсам, які виконуються такими авіакомпаніями, а також вжити необхідних заходів, включаючи додаткові списки фізичних та юридичних осіб на підставі відповідної санкційної бази, і прийняти подальші цільові економічні санкції. Всі ці заходи вже введені в дію”.
Контекст
З жовтня 2020 року ЄС поступово вводить обмежувальні заходи проти Білорусі. Ці заходи були прийняті у відповідь на шахрайський характер президентських виборів, що відбулися в серпні 2020 року в країні, а також залякування і жорстокі репресії щодо мирних демонстрантів, представників опозиції і журналістів. В цілому 166 фізичних та 15 юридичних осіб в даний час піддаються обмежувальним заходам, які включають в себе заморожування активів, що застосовується як до фізичних, так і юридичних осіб, і заборону на поїздки для фізичних осіб.
Сьогодні ж ЗМІ повідомили, що ЄС схвалив секторальні санкції проти Білорусі, які торкнуться нафтової і калійної галузей, що підтвердив вищезгаданий реліз.
Лише напередодні, після піврічної перерви, Євросоюз 21 червня знову ввів санкції проти режиму Олександра Лукашенка в Білорусі.
Цей пакет став найбільшим, практично подвоївши санкційні списки: якщо до цього в ньому були 88 фізичних та сім юридичних осіб, то тепер до них додалися ще 78 прізвищ і вісім компаній і держпідприємств.
При цьому на початку червня прем’єр-міністр Білорусі Роман Головченко заявив, що комплекс санкцій у відповідь з боку республіки щодо Євросоюзу готовий, при цьому Мінськ розраховував, що “Захід не буде вводити нових заходів” щодо Білорусі.