Європейський Союз підготував законодавство, згідно з яким Україна почне отримувати прибутки від заморожених російських активів "уже в липні", повідомляє Bloomberg, пише УНН.
Деталі
"Пропозиції, які вимагають підтримки всіх держав-членів, передбачають запровадження податку на непередбачений прибуток, отриманий від знерухомлених резервів, з метою використання приблизно 3 мільярдів євро на рік для фінансування постачання зброї в Україну та стимулювання оборонної промисловості країни", - пише видання з посиланням на проекти документів, з якими ознайомилося.
"Згідно з пропозицією ЄС, частка доходів, отриманих з 15 лютого, яка ще не визначена, передаватиметься ЄС двічі на рік доти, доки санкції не буде знято. Спочатку кошти будуть направлені до Європейського фонду миру (механізм блоку з відшкодування вартості зброї, поставленої Україні), а також до фонду бюджету ЄС для України", - пише видання.
Частина прибутку, як передбачається, залишиться у центральних депозитаріїв цінних паперів, що володіють резервами для покриття витрат на управління активами та боротьби з будь-якими ризиками, включаючи потенційні заходи у відповідь з боку росії. Відповідні витрати та корпоративний податок також вираховуватимуться з доходів до їх передачі. За деякими оцінками, сума становитиме близько 3 мільярдів євро чистого прибутку на рік.
Переважна більшість коштів була заморожена через бельгійську розрахункову палату Euroclear, де минулого року вони принесли близько 4,4 мільярдів євро прибутку.
Прибуток, отриманий у минулому, буде тимчасово утримуватися, а потім буде переведений до ЄС не раніше, ніж через п'ять років, ідеться у проекті пропозицій.
У разі матеріалізації ризиків "несподівані та надзвичайні прибутки, отримані центральним депозитарієм цінних паперів до 15 лютого 2024 року, мають бути використані насамперед для покриття відповідних витрат", ідеться в одному із документів. "Мають бути встановлені умови для переведення Союзу сум, тимчасово утриманих, коли в них більше немає потреби", - зазначається у проекті.
Ці пропозиції обговорюватимуться лідерами ЄС на зустрічі у Брюсселі пізніше цього тижня, вказує видання.
Також зазначається, що ЄС раніше просив центральні депозитарії цінних паперів, які володіють замороженими резервами та активами на суму понад 1 мільйон євро, відкладати отримані прибутки, встановлювати окремі процедури бухгалтерського обліку, а також їм заборонялося використовувати несподівані та надзвичайні прибутки, які вони отримали. Цим установам буде запропоновано надавати ЄС регулярні звіти в межах пропозицій блоку, пише видання.
Доповнення
Близько 260 мільярдів євро активів російського центрального банку, в основному у формі цінних паперів та грошових коштів, було знерухомлено країнами "Групи семи", ЄС та Австралією, причому понад дві третини з них заблоковано у ЄС.
Адміністрація Байдена, як вказано, підштовхує союзників G7 до негайної конфіскації заморожених активів і хоче побачити прогрес до саміту лідерів у червні. Але кілька європейських країн, включаючи Німеччину та Францію, а також Європейський центральний банк неохоче ставляться до цього.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив журналістам після зустрічі зі своїми колегами з ЄС у Брюсселі у понеділок, що вони ухвалили "політичне рішення, хоч і не юридичне", щоб використати непередбачений прибуток.
Жозеп Боррель, голова дипломатії ЄС, заявив журналістам: "Я не можу сказати, що була одностайність, але був сильний консенсус для ухвалення цього рішення". Він додав, що деякі держави-члени хочуть отримати більш детальну інформацію.
Однак деякі держави-члени неохоче підтримують використання цих коштів для надання Україні військової підтримки, і цей розкол ризикує затримати прогрес, за словами людей, знайомих із цим питанням.