Видання пише, що у четвер, 28 січня, Брюссель вирішив запровадити механізм, згідно з яким країни ЄС зможуть блокувати експорт вакцин. Цю інформацію Politico підтвердили два джерела в керівництві ЄС.
Повідомляється, що кілька днів тривала дискусія, що до заходів митного контролю за вакцинами, але прибічники жорсткого контролю перемогли, що стало можливим після того, як виникло напруження у відносинах з англо-шведським фармацевтичним гігантом AstraZeneca (мабуть йде мова про те, що компанія заявила про неможливість постачання вакцини в раніше заявлених обсягах — ред.).
Згідно з планом Європейської комісії, ЄС доручить своїм митним органам заблокувати експорт вакцин, якщо вони не отримають попереднього дозволу. Схема повинна бути підписана експертами з 27 країн-членів, на сесії, яка очікується в завтра, 29 січня.
Країни ЄС видаватимуть такі дозволи лише після того, як переконаються, що виробники вакцин доставляють дози вакцин, обіцяні в їх “попередніх угодах про закупівлю” з ЄС.
Оскільки і Pfizer/BioNTech, і Astra Zeneca, ймовірно, не виконуватимуть зобов’язання, це дозволить ЄС блокувати експорт.
Водночас, як пише видання, такі обмеження не торкнуться вакцин для бідних країн, що виділятимуться в рамках програми COVAX.
Фармацевтична компанія Pfizer раніше заявляв про скорочення темпів поставок вакцини в зв’язку з модернізацією виробництва.
Фірма заявила, що розширює свої виробничі потужності: планує виробляти 2 мільярди замість 1,3 мільярда доз на рік, на які її заводи здатні зараз. За попередніми прогнозами, ситуація зміниться в лютому.
Данія, Латвія, Литва, Фінляндія, Швеція та Естонія направили лист в Європейську Комісію, в якому обурилися скороченням поставок вакцини компаній Pfizer/BioNTech.