КИЇВ. 2 липня. УНН. Не секрет, що реформи в Україні, у тому числі й соціально орієнтовані, у більшості на стадії розробки або тільки розпочинаються. Навіть деякі з них, що на національному рівні вже втілюються в життя, ще дуже далекі від результативності — працюють у тестовому режимі, пише УНН.
Поки ж держчиновники, а також представники бюджетної сфери (медики, правоохоронці та педагоги) поступово вчяться працювати по-новому, бути ефективними й корисними для суспільства, багато змін залежать лише від доброї волі (читай — корпоративної соціальної відповідальності) великого бізнесу. Наприклад, холдинг МХП за чотири місяці поточного року спрямував понад 36,4 млн грн на фінансування проектів, що стосуються корпоративної соціальної відповідальності та розвитку територій присутності. Простіше кажучи, компанія інвестує в інфраструктуру сіл, селищ, та міст, де провадить діяльність: допомагає залучати кошти в ОТГ, інвестує в розвиток медицини, інфраструктурні проекти, фінансує проекти в сфері освіти тощо.
Як повідомили в МХП, основними напрямами інвестування цього року стали проекти в соціальній сфері (10,96 млн грн), а також розвиток дорожньої інфраструктури.
“Пріоритетними напрямами КСВ-проектів стали ті, які сьогодні вкрай потрібні громадам. По-перше, це медицина. МХП веде діяльність в основному в сільській місцевості. Населені пункти іноді дуже віддалені від міста або райцентру, а місцеве населення повинно мати хоча б базове медичне забезпечення. По-друге, це підтримка дошкільних і шкільних закладів. Діти — наше майбутнє, ми можемо допомогти їм отримати гарну освіту, а школи, садочки та позашкільні заклади повинні бути, комфортними для занять. Дітям потрібно надати можливість вибору й дати розуміння того, що ми самі можемо змінити життя на краще.
Значущість освітньо-інформаційного проекту „Добробут громади“ складно переоцінити, оскільки новостворені об’єднані територіальні громади повинні вирішувати різні завдання, працювати з викликами та питаннями. Ми готові підтримувати їх та сприяти розвитку і становленню завдяки цьому проекту”, — говорить Вікторія Нагірняк, керівник напряму “Корпоративна соціальна відповідальність” МХП.
У межах проекту “Добробут громади” був проведений всеукраїнський форум для голів ОТГ з місцевостей, де розміщені виробничі потужності компанії, і оголошений конкурс на реалізацію сміливих ідей щодо поліпшення добробуту громади з можливістю виграти 100 000 грн. Заплановано десять таких грантів.
Значні ресурси холдинг направляє на підтримку партнерських вишів, а також дитячих садків і шкіл у громадах присутності. На ці напрями МХП виділив протягом перших чотирьох місяців 2019 року в межах своїх КСВ-проектів понад 4,56 млн грн.
Підтримка сільської медицини та медичних установ, які зіштовхнулися з нестачею державного фінансування після проведення медреформи, також стала одним із найбільших напрямів, куди один з лідерів аграрної індустрії України спрямовує найбільші кошти в межах партнерської допомоги громадам (3,77 млн грн за чотири місяці 2019 р.).
Один із КСВ-проектів холдингу — “Лікар для села” — фінансує роботу виїзних бригад лікарів у села, закупівлю необхідного обладнання та медикаментів для амбулаторій. Окремо варто сказати про програму “Лелека”, яка орієнтована на молодих батьків. Це та частина населення, яка переважно не попадає під держпрограми субсидій і дотацій, однак як ніхто потребує фінансової підтримки. Холдинг МХП профінансував адресну допомогу при народженні малят на суму 290 тис. грн. Ці гроші стануть інвестицією в майбутнє України, дадуть можливість молодим батькам встати на ноги, пережити перший непростий час, зосередити основну увагу не на пошуку засобів до існування, а саме на своїй дитині та благополуччі родини в майбутньому.
Примітно, що 2019 рік став перехідним для самої стратегії реалізації КСВ-проектів МХП.
“Ми змінюємо принцип реалізації проектів — відходимо від добродійності. Від разових вливань переходимо до побудови конструктивного діалогу з громадами під час реалізації проектів на умовах співфінансування та співучасті, — говорить Вікторія Нагірняк. — Так ми поліпшуємо якість проектів і довгостроковість співробітництва з усіма зацікавленими сторонами. Багато проектів масштабуються та діють уже не тільки на території одного підприємства: „Лелека“, „Лікар для села“, екопроекти з роздільного збирання сміття. Також у 2019 році вперше стартував проект „Школа — серце громади“, у межах якого запросили 82 міжнародних волонтерів на двотижневий період у пришкільні табори”.
Зараз холдинг працює над залученням додаткового фінансування від міжнародних фінансових донорів, щоб ще більше розширити фінансові можливості громад. Для цього представники МХП проводять переговори з Європейським банком реконструкції та розвитку й іншими можливими грантодавцями, а завдяки просвітницьким проектам представники місцевих громад, їхні керівники й активісти вчяться роботі з міжнародними фінансовими організаціями.