ukenru
yak-pokhovati-reputatsiyu-ukrayini-na-zernovomu-rinku-sprava-eksglavi-derzhavnoyi-prodovolcho-zernovoyi-kompaniyi-viyshla-na-finishnu-pryamu

Як поховати репутацію України на зерновому ринку: справа ексглави Державної продовольчо-зернової компанії вийшла на фінішну пряму

 • 26531 переглядiв

КИЇВ. 8 липня. УНН. Справа ексголови Державної продовольчо - зернової корпорації Валерія Томіленка, яка розглядається у Вищому Антикорупційному суді, вийшла на фінальну стадію, передає УНН.

Як повідомлялося раніше, Валерія Томіленка звинувачують в розтраті державних коштів під час продажу 60 тис. тонн кукурудзи за заниженою ціною. Як наслідок, корпорації було завдано збиток в сумі 1,2 млн доларів США. Валерій Томіленко очолював держкорпорацію в 2014 - 2015 роках.

Варто нагадати основні моменти діяльності Валерія Томіленка в ДПЗКУ. Так, 19 березня 2015 року Валерій Томіленко, як в.о. голови правління корпорації, підписав Додаткову угода № 3 до Генеральної Угоди про співробітництво між ДПЗКУ і китайською компанією ССЕС. Суть змін основної угоди полягала в тому, що на кожну тонну зернових, що експортується не тільки у КНР, а й будь-яку іншу країну, ДПЗКУ має виплатити 5 доларів комісії китайському партнеру. І це додатково до виплат відсотків по кредиту і плати за його обслуговування. На думку китайської сторони, ДПЗКУ не виконує цей пункт, і ССЕС звернулася до міжнародного арбітражного суду при GAFTA (Міжнародна асоціація торгівлі зерном і кормами, Grain and Feed Trade Association).

На сьогодні сума претензій ССЕС становить близько 82 млн доларів, але якщо додати до суми позову заборгованість за 2018 і 2019 рік, які ще не входять в зазначену суму, то потенційна сума позову може становити до 126 млн доларів.

Таким чином, завдяки Томіленку при укладенні кожного контракту на поставку кукурудзи в залежності від періоду та року поставки, Держкорпорація втрачала і буде втрачати в середньому від 30 до 100 доларів на тоні.

А за 13 років виконання контракту між ДПЗКУ і ССЕС з моменту підписання додаткової угоди № 3 в березні 2015 року до закінчення терміну дії цієї Угоди сумарні збитки становитимуть від 2 до 6,5 млрд доларів США.

Слід зазначити, що під час підписання Додаткової угоди № 3, Томіленко не тільки значно перевищив свої повноваження, а й грубо порушив процедуру узгодження документа з профільним Міністерством аграрної політики, Мінфіном, Укрексімбанком, як того вимагає процедура.

Після цього міністр аграрної політики Олексій Павленко у квітні 2015 року оголосив догану Томіленку "за перевищення посадових повноважень при підписанні додаткової угоди з китайською стороною".

Після підписання Додаткової угоди № 3, Томіленко неодноразово звертався до ССЕС з листами, в яких посилався на порушення ним же Статуту Держкорпорації, перевищення ним службових повноважень, на якісь інші обставини і просив китайську сторону вважати Додаткову угоду № 3 недійсною.

Таким чином, час для ДПЗКУ розділився на "до 19 березня 2015 року" і після. І знову кажучи словами В. Томіленка, "планово збиткова" корпорація перетворилася на "завжди збиткову" з його легкої подачі. І мало кому відомо і зрозуміло, що суми щорічних збитків корпорації, якими Томіленко так "експертно" оперує в інтерв'ю і блогерських колонках, були "планово" або планомірно закладені особисто Томіленком в подальшу долю ДПЗКУ підписанням Додаткової угоди № 3.

Українські Національні Новини

Економіка