За даними Центру з контролю і профілактики захворювань США, дві з половиною години вправ середньої інтенсивності або 75 хвилин вправ високої інтенсивності, що виконуються щотижня, можуть поліпшити пам'ять, захистити від зниження когнітивних функцій, підвищити здатність до навчання. Але чи так само впливають на людський мозок надмірні фізичні навантаження? УНН розбирався в цьому.
Фізичні вправи стимулюють фізіологічні зміни в організмі, як-от стимулювання вироблення факторів росту - хімічних речовин, що впливають на ріст нових кровоносних судин у мозку та навіть на чисельність, виживання і загальний стан здоров'я нових клітин мозку.
Багато досліджень засвідчили, що частини мозку, які контролюють мислення і пам'ять, у людей, які займаються спортом, більші за обсягом, ніж у людей, які цього не роблять. Вправи також можуть побічно поліпшити пам'ять і мислення, покращуючи настрій і сон, а також зменшуючи стрес і занепокоєння.
Більше не означає краще
Але регулярні надмірні тренування не сприяють поліпшенню когнітивних функцій. Вчені дійшли висновку, що серйозні фізичні навантаження негативно впливають на когнітивний контроль, що ставить під загрозу можливості нашого мозку. Але заздалегідь передбачити на скільки сильним виявиться вплив неможливо.
У 2019 році було проведено дослідження за участю 37 спортсменів-чоловіків віком до 35 років. Частині учасників дозволили займатися звичайними тренуваннями, а для інших тренування було збільшено на 40%. Експеримент тривав 3 тижні. Усі учасники пройшли МРТ для перевірки когнітивних здібностей. Після чого вчені дійшли висновку, що збільшення фізичних вправ впливає на здатність мозку думати і розуміти, а також знижує здатність приймати рішення. Результати цього дослідження були опубліковані в журналі Current Biology. У статті вказується на зниження мозкової активності, що спостерігається в латеральній префронтальній корі - ділянці мозку, яка відіграє роль у прийнятті рішень і когнітивному контролі. Також учені відзначили зниження мотивації в учасників дослідження, фізичне навантаження яких було збільшено.
Аналогічні результати були отримані в систематичному огляді 2023 року, опублікованому в журналі Sports Medicine - Open. Під час підготовки огляду аналітики вивчили результати семи різних досліджень, пов'язаних із перетренованістю спортсменів і когнітивними функціями. Хоча в дослідженнях використовували безліч різних способів збору даних, один метод, а саме словесно-кольоровий тест Струпа, був спільним для всіх. Результати тесту засвідчили, що спортсмени, в яких було діагностовано функціональне перенапруження (підвищення активності того чи іншого органу або системи органів), короткочасне зниження спортивних результатів, спричинене збільшенням інтенсивності тренувань, - демонстрували сповільнене виконання когнітивних завдань, у порівнянні з іншими учасниками експериментів. Учасникам із перетренованістю було потрібно більше часу на прочитання назви кольору, а також на назву кольору, яким написано слово (наприклад, прикметник "синій" було написано червоним кольором). У своїх висновках автори огляду підкреслили, що перетренованість може становити загрозу для здоров'я спортсменів, якщо їм не надано належний час для відновлення.
Яка інтенсивність вправи корисна для мозку?
Дослідники схиляються до необхідності прагнути щонайменше до регулярних навантажень помірної інтенсивності - наприклад, швидкої ходьби - протягом 150 хвилин на тиждень. Почніть із кількох хвилин на день і збільшуйте цю кількість на п'ять або 10 хвилин щотижня, поки не досягнете своєї мети. Більшість експертів зазначають, що аеробні навантаження - кращі для мозку. Але навіть якщо ви надаєте перевагу навантаженням іншого типу або вже не новачок у спорті - важливо пам'ятати, що перетренованість - не те, до чого необхідно прагнути.
Слід також пам'ятати, що реальна користь, не лише для тіла загалом, а й для мозку з'являється тоді, коли ми тренуємось регулярно. Наприклад, дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Nature human behavior , показало, що люди, які тренуються кілька разів на тиждень, у середньому мають вищі результати когнітивних тестів, ніж люди, які ведуть малорухливий спосіб життя. Інше дослідження показало, що когнітивні здібності людини мають тенденцію поліпшуватися після участі в новій програмі аеробних вправ упродовж кількох місяців.
Вчені не гарантують, що фізичні вправи будуть однаково позитивно впливати на мозок кожного з нас. Але загальну позитивну тенденцію вони відзначають хоча б тому, що спорт покращує настрій, знижує стрес і депресивні прояви.