“Минулого року Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів боротьби з відмиванням грошей (МАНІВЕЛ) перевірив Україну. Цей, п’ятий, раунд перевірки був призначений ефективності. За результатами аналізу МАНІВЕЛ опублікувала звіт, відповідно до якого Україна має низку ризиків у банківській системі, пов’язаних з відмиванням коштів та фінансування тероризму”, — повідомив він.
Серед основних ризиків:
- корупція;
- незаконна економічна діяльність, включаючи фіктивне підприємництво, ухилення від сплати податків та шахрайство;
- зростання організованої злочинності, діяльність конвертаційних центрів;
- високий обіг готівки;
- ризик фінансування тероризму, неприбуткові організації, які можуть використовуватись для передачі коштів терористам та терористичним організаціям;
- тіньова економіка.
Як зауважив Береза, НБУ розділяє точку зору міжнародних експертів і, за його словами, ці ризики і є предметом найбільшої уваги НБУ під час перевірок як банків, так і небанківських фінансових установ.
“НБУ приділяє значну увагу операціям публічних осіб (вимога стандартів FATF, положення меморандуму з МВФ), другий важливий елемент — ідентифікація кінцевих бенефіціальних власників, виявлення та аналіз на скільки добре в банку побудовані механізми недопущення схемних операцій з готівкою, на скільки банк перешкоджає можливостям відкриття рахунків фіктивними компанія, також увага до ризику фінансування тероризму”, — зауважив директор Департаменту фінмоніторингу Нацбанку.
Нагадаємо, у НБУ наголосили на тому, що українським банкам необхідно запровадити ризик-орієнтований підхід, щоб не допустити повернення у банківський сектор схемних операцій.