Ці 350 мусульман знаходилися в числі кількох тисяч осіб, які прибули на миротворчу базу ООН в пошуках захисту. Згідно з рішенням суду, “голландські миротворці знали, що мусульманам загрожує нелюдське поводження або смерть, і тому повинні були запропонувати їм залишитися на території бази”. “Видворивши цих людей, солдати позбавили їх шансу уникнути попадання в руки боснійських сербів, — відзначили в інстанції. — Така ймовірність була мала, але не незначна”.
Раніше апеляційний суд Гааги ухвалив, що шанси на виживання у мусульман, якби вони залишилися на миротворчій базі, становили близько 30%. Однак Верховний суд порахував цю цифру завищеною. За даними інстанції, шанс становив не більше 10%, оскільки боснійські серби, швидше за все, все одно б дізналися про те, що на базі ховаються мусульмани, і знайшли б можливості заарештувати їх. І голландські миротворці не могли б нічого з цим вдіяти. Відповідно, голландський уряд має компенсувати 10% збитків родичам 350 загиблих мусульман.
“Голландський батальйон перебував у дуже складній ситуації, оскільки легко озброєним миротворцям протистояли важко озброєні сербські війська”, — підкреслюється в рішенні суду.
Довідка: події в Сребрениці (Боснія і Герцеговина) стали одним з найвідоміших і найкривавіших інцидентів війни в колишній Югославії (1991-1995). У липні 1995 року в околицях міста відбулося масове вбивство близько 8 тисяч боснійських мусульман, в основному чоловіків і хлопчиків у віці від 10 до 65 років. Міжнародний трибунал по колишній Югославії в Гаазі кваліфікував ці події як геноцид. Голландські миротворці, які діяли під егідою ООН, не змогли запобігти трагедії, хоча зобов’язані були захищати мирних жителів.