“Об’єднаною палатою Верховного Суду у постанові від 6 червня 2018 року за ініціативою Генеральної прокуратури України надано правовий висновок щодо застосування норми ч. 5 ст. 72 КК України в редакції Закону України від 26.11.2015 № 838-VIIІ „Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання“ (далі — Закон від 26.11.2015 № 838-VIIІ)”, — йдеться у повідомленні.
Як зазначається у висновку ВСУ, правила зарахування попереднього ув’язнення до строку позбавлення волі чи інших видів покарання, передбачених у ч. 1 ст. 72 КК України (низка правил, якими повинен керуватися суд при призначенні покарання за сукупністю злочинів та вироків), не можна вважати такими, що визначають “караність” або “інші кримінально-правові наслідки діяння” у розумінні ч. 2 ст. 4 КК України (злочинність і караність).
З урахуванням викладеного, ч. 5 ст. 72 КК України в редакції Закону від 26.11.2015 № 838-VIIІ не застосовується після набрання 21 червня 2017 року чинності новою редакцією цієї норми. Попереднє ув’язнення зараховується у строк покарання із розрахунку один день такого ув’язнення за два дні позбавлення волі лише на час дії цього Закону.
Згідно з ч. 5 ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
26 листопада 2015 року Верховна Рада проголосувала за “закон Савченко” — законопроект “Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо вдосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення до строку покарання”, згідно з яким один день перебування в СІЗО зараховано за два дні позбавлення волі в разі винесення ув’язненому обвинувального вироку.
Співавтором законопроекту була народний депутат Надія Савченко, яка на той момент перебувала під арештом у Росії. Президент України Петро Порошенко підписав закон 23 грудня 2015 року.
21 вересня 2016 року генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що “закон Савченко” “становить великі загрози щодо напруження криміногенної ситуації” в країні.
18 травня 2017 року Верховна Рада ухвалила законопроект № 5534, яким скасувала норму, передбачену “законом Савченко”. Сама нардеп на засіданні присутньою не була. Пізніше вона закликала Порошенка ветувати ухвалений Радою закон. 17 червня 2017 року президент України підписав закон № 2046-VIII “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення”, яким скасовують норми “закону Савченко”. 21 червня того ж року закон набрав чинності.