Про рішення відкрити архіви, які можуть розкрити нові подробиці про роки Другої світової війни і ролі Ватикану і Папи в стосунках з гітлерівською Німеччиною, оголосив нинішній понтифік Франциск рівно рік тому. Серед більш ніж 20 тисяч паперів є документи про відносини з державами Держради Ватикану.
Секретар по відносинами з державами монсеньйор Річард Галлахер переконаний, що архівні документи дозволять “продемонструвати всю величину фігури Пія XII як захисника принципів гуманності”. “Пачеллі був сміливим дипломатом, а ставши Папою, він продемонстрував неймовірну щедрість і милосердя, яка часто не знаходила порозуміння всередині ватиканських стін”, — сказав Галлахер в інтерв’ю порталу Vatican News. За його словами, з документів випливає, що глава Римсько-католицької церкви робив все можливе, щоб захистити переслідуваних від “ненависті нацистів, яка стосувалася в тому числі і церкви, і самого Папи”.
Фігура Пія XII, процес беатифікації (зведення на вівтар блаженних) якого почав Павло VI, одна з найбільш суперечливих в історії сучасного папства. Так, його звинувачують в пособництві знищенню євреїв нацистами, тому що понтифік не засудив Голокост публічно, підтримуючи видиму політичну рівновагу. Ватикан стверджує, що завдяки тонкій дипломатичній лінії щодо нацистської Німеччини і союзного їй італійського уряду Беніто Муссоліні Пій XII зміг врятувати тисячі євреїв, вкриваючи їх в тому числі за стінами папського міста-держави. Саме єврейські громади давно вимагали відкрити архіви військових років. Незважаючи на те, що чимало поважних представників єврейських громад визнали, що католицька церква багато робила для їх порятунку, і висловлювали після війни особисту подяку Пію XII, в 1960-х роках з’явилося негативне ставлення до його понтифіка, а його почали зараховувати до “союзників нацистів” через збереження нейтралітету і відмови оприлюднити імена винних у військових злочинах.