Деталі
“До 50% тарифу — це вартість технологічного газу. Для того, щоб газ доставити у домівку, компанія має використати певну кількість газу, щоб транспортувати основний обсяг газу", — пояснив Тарасюк.
Наразі, за його словами, вартість цього газу складає 5 850 гривень без ПДВ за 1 тисячу куб м.
Ще 30% тарифу — заробітна плата кваліфікованих працівників підприємств газорозподільних компаній.
“Коли ми кажемо про необхідність зниження тарифу на розподіл або транспортування природного газу, ми маємо зважати на кожну зі складових цього тарифу. Якщо знизити вартість технологічного газу, яка залежить від ринкової ціни природного газу, то тоді збитки нестиме Оператор газотранспортної системи, створюючи колапс. Чи знизити зарплату кваліфікованому персоналу газорозподільних компаній, яка в середньому становить близько 14 тис грн та точно є не найбільшою в країні?”, — заявив Тарасюк.
Третя складова — ремонт технічне обслуговування, утримання диспетчерських аварійних служб, а це 20% тарифу.
“Чи може знизити витрати на ремонтні роботи та утримання диспетчерських та аварійних служб? Тоді ми дочекаємось техногенних катастроф. Для цього й існує Регулятор, щоб в цьому питанні підходити зважено та визначати правильні цифри тарифу”, — наголосив Тарасюк.
Доповнення
З 1 січня ціна на газ для населення підвищилася, що обурило громадян, які масово почали влаштовувати акції протесту.
На тлі протестів влада країни вирішила “терміново” вирішувати “тарифну” проблему.
Уже 13 січня, на засіданні Кабінету міністрів, Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що через пандемію та карантинні обмеження ціна на газ для населення зменшиться на 30% і становитиме 6,99 грн за метр кубічний.
18 січня Кабмін затвердив граничну ціну на газ у 6,99 грн за кубічний метр, що має знизити ціну на газ для населення до такого рівня. Згідно з урядовою постановою, ціна діятиме з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року.
Також НКРЕКП здешевила розподіл газу до 1,79 грн за куб - для 14 газзбутів.
Правда, ціна на газ від ГК "Нафтогаз України" становила у січні 7,22 грн/куб. Тобто, анонсоване “30-відсоткове” зниження від Шмигаля, лише на майже 3,2% або 23 копійки відрізняється від “нафтогазівської” пропозиції.
А в експертних колах стверджують: рішення Кабміну щодо встановлення ціни на газ на рівні 6,99 гривні за кубометр є фактично антиринковим. Сама ж підсумкова ціна блакитного палива для населення буде вищою - від 7,5 до 9,7 гривні за кубометр.
При цьому ще в грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів для людей на майже 50%.