"Найгірші побоювання Києва виправдалися — на саміті ЄС було прийнято всі умови Амстердама. Глави держав — членів Євросоюзу затвердили принизливі для України вимоги, які висунули Нідерланди в якості компромісу для ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Отже, які ж додаткові умови, викладені в “Рішенні глав держав і урядів 28 держав — членів ЄС на зустрічі в рамках Європейської Ради з питання Угоди про асоціацію”?
По-перше, Угода про асоціацію, хоч і має на меті “встановити тісні і тривалі відносини” з Україною, “не надає статусу кандидата на вступ до ЄС, а також немає жодних зобов’язань присвоєння такого статусу України в майбутньому”. Отже, крапки над “i” розставлені. Українцям, яким три роки переконували, що асоціація з ЄС — це якщо не гарантія членства, то перший крок на шляху до вступу в “європейську сім’ю”, тепер доведеться змиритися з думкою: повноправним членом Євросоюзу Україна не стане ні в доступному для огляду, ні в неозорому майбутньому.
По-друге, Угода “не містить зобов’язань щодо того, що ЄС або держави-члени забезпечують гарантії колективної безпеки або іншу військову допомогу або підтримку Україні”. Київ, який стільки говорить про самовідданість і ключової ролі України в забезпеченні безпеки Європи, повинен визнати: на військову підтримку ЄС розраховувати не доводиться.
По-третє, Угода “не обмежує право держав — членів ЄС визначати обсяги допуску громадян України на свою територію” і “не надає українським громадянам ... права проживати і працювати на території держав — членів ЄС”. Ось так виглядає обіцяна євроінтеграторами свобода пересування в Євросоюзі. Про надії вільно пересуватися і працювати в європейських країнах українцям доведеться забути раз і назавжди!
По-четверте, Нідерланди наполягли на тому, що Угода “не вимагає додаткової фінансової підтримки з боку держав — членів для України”, хоча не виключає право кожної держави — члена ЄС визначати характер і об’єм допомоги Україні. Прагматичні і раціональні європейці не горять бажанням надавати фінансову допомогу Україні. У цьому ми мали можливість переконатися не раз. Тепер відмовляти Києву в наданні фінансової допомоги європейцям буде ще легше — на підставі даного рішення.
Виходить, що Угода про асоціацію з ЄС, яку нам більше трьох років підносили як цивілізаційний вибір України, як райдужну перспективу і мало не панацею від усіх бід, не містить в собі нічого, крім ... зобов’язань України. Єдине двостороннє зобов’язання, прописане в Угоді, — створення зони вільної торгівлі з ЄС, яка, як показала практика, виявилася дискримінаційною для України, тому що в результаті європейські країни отримують преференції, а ми — лише квоти і обмеження.
Однак на цьому неприємні сюрпризи “єврозради” для України не закінчилися. Нідерланди наполягли на затвердженні ще двох пунктів: “Боротьба з корупцією займає центральне місце в зміцненні відносин між сторонами Угоди” і “Повага демократичних принципів, прав людини і основних свобод, а також дотримання принципу верховенства закону ... є найважливішими елементами Угоди”. Таким чином, Києву не надто делікатно натякнули, що хочуть нарешті побачити результати боротьби з корупцією і демократичних перетворень.
Упевнений, невтішні підсумки саміту в Брюсселі змусять задуматися кожного в нашій країні. Що виграла Україна, ставши на шлях євроінтеграційних реформ? Який був сенс у підписанні Договору про ЗВТ з ЄС, в зміні зовнішньоекономічного вектора розвитку країни? І як тепер виправдати жертви, принесені на вівтар євроінтеграції?
Євроінтеграторам теж доведеться відповідати на ці питання. Якщо не зараз, то вже в найближчому майбутньому, коли більшість українців остаточно позбудеться євроіллюзій і почне мислити настільки ж тверезо і прагматично, як наші європейські сусіди", - написав В.Медведчук.