Деталі
В Інституті зазначили, що мутації вірусів визначають за допомогою методу секвенування, для чого потрібні сучасні прилади (секвенатори нового покоління) та фахівці. І такі у них є.
"Проблема полягає не так у складності технології, як в організації процесу. Адже у справі вивчення мутацій потрібні різнопрофільні спеціалісти, які розосереджені по різних інстанціях, міністерствах та академіях. Так, наш Інститут перебуває в системі Національної академії наук України; Центр громадського здоров’я та лікарні, де можна зібрати зразки для аналізу, - у системі МОЗ, а Інститут епідеміології та вірусології ім. Громашевського, який має дозвіл працювати з вірусами, - у системі Національної академії медичних наук", - прокоментував директор Інститут молекулярної біології і генетики, академік Михайло Тукало.
"Якщо держава зацікавлена у налагоджені та проведенні таких досліджень на постійній основі, варто під прапором державної програми зібрати спеціалістів з різних відомств та забезпечити необхідне фінансування", - додали в Інституті молекулярної біології і генетики НАН.
В Інституті вказали при цьому, що від початку пандемії у світі зафіксовано десятки тисяч різних варіантів SARS-CoV-2. Найповніша відкрита база даних - Національного центру біотехнологічної інформації (США), в якій закумульовано дані з усього світу, - містить геноми вже понад 38000 SARS-CoV-2. "Проте в ній немає жодного українського зразка", - відзначили науковці. "В Україні досі не почали вивчати мутації SARS-CoV-2, отже, невідомо, які штами циркулюють зараз по країні і чи відрізняються вони в різних регіонах", додали в Інституті молекулярної біології і генетики НАН.
Доповнення
14 грудня 2020 року влада Великої Британії повідомила ВООЗ про виявлення методом геномного секвенування нового варіанту вірусу SARS-CoV-2. Результати аналізу вказують на здатність нового варіанту легше передаватися від людини до людини. За даними ВООЗ, новий штам коронавірусу, вперше виявлений у Великій Британії, зафіксовано вже у 94 країнах.
18 грудня 2020 року національні органи охорони здоров'я Південної Африки оголосили про виявлення нового варіанту SARS-CoV-2, що швидко поширюється в трьох провінціях Південної Африки. У січні стало відомо, що у Бразилії також виявили новий штам коронавірусу, як і в Японії.
5 лютого у МОЗ вказували, що в Україні досі не зареєстрували "британський" штам коронавірусної хвороби, оскільки його складно відслідкувати через дорогу вартість досліджень.