Актом пропонується схвалити проект Угоди про фінансування річної програми дій щодо співробітництва у сфері ядерної безпеки між урядом України та Європейською Комісією, яка діє від імені Європейського Союзу.
Проектом Угоди передбачається реалізація проекту з бюджетом 6,6 млн євро (внесок ЄС – 5,9 млн євро), який складається з двох частин: інтегрування культури безпеки та операційної ефективності у сфері поводження з радіоактивними відходами в Україні та підтримка у створенні інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу, що охоплює всю територію України. Бенефіціаром проекту є Державне агентство України з питань управління зоною відчуження.
Відповідно до Угоди, створення автоматизованої системи радіаційного моніторингу буде досягатися шляхом інтеграції існуючих об’єктових систем моніторингу в єдину систему та за допомогою модернізації застарілого обладнання, пунктів спостереження і створення ефективних процедур обміну інформацією. Відповідні кроки сприятимуть розширенню можливостей реагування на радіологічні ризики в Україні та ранньому попередженню європейських країн про відповідні ризики.
Відмічається, що підписання Угоди сприятиме удосконаленню безпечного поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, а також екологічній реабілітації колишніх ядерних об’єктів.
Нагадаємо, на минулому тижні Президент розпорядився добудувати два енергоблоки Хмельницької АЕС на конструкціях 1980-х років. Проте експерти попереджають, що цей проект дороговартісний для кишень українців і непотрібний нашій країні, бо електроенергія і так у надлишку. Попередній бюджет добудови склав понад 70 млрд грн. До того ж, ймовірно, планується встановлювати в енергоблоки російські реактори, які у санкційних списках.