“Ті, хто платили цей податок (роздрібний акциз, який з 1 січня скасували шляхом перенесення його ставки до основного податку — ред.), вони і далі будуть його платити. А ті, хто не платили — будуть змушені його платити. Тобто з цього боку кількість гравців ринку, які ігнорували наявність цього податку, роздрібного, мається на увазі, — вона зменшиться. Тому — це добре. Єдина проблема, це те, що цей податок раніше спрямовувався на потреби місцевих бюджетів, і зараз головне, щоб адміністрування цього податку було організовано в такий спосіб, щоб цей податок, як і раніше спрямовувався у місцеві бюджети. Проте, на скільки мені відомо, там не передбачено такого чіткого спрямування. І це може погіршити наповнюваність місцевих бюджеті”, — пояснив експерт.
При цьому за словами Г.Рябцева, спрощення роздрібного акцизу на пальне сприятиме зменшенню об’ємів тіньового ринку.
“Це позбавить тих гравців, які не сплачувати цей податок у повному обсязі можливості знижувати ціну і таким чином конкурувати, маючи не законні переваги.
Зрозуміло, що уніфікація цього акцизу буде сприяти більшим надходженням до державного бюджету, тому що податку акцизного на дизельне паливо такого як Євро — 3 майже не надходило, тому що в нас в основному Євро — 4 і Євро — 5. І до речі ця уніфікація може сприяти зростанню вартості палива у роздрібі. Бо фактично це підняття податку на третину”, — додав він.
Нагадаємо, нардепи скасували роздрібний акциз на пальне. Відповідне рішення було прийнято 20 грудня поточного року 235 голосами політиків.
Також нагадаємо, за словами Р.Насірова, роздрібний акциз створював неконкурентні умови на ринку.
Раніше представники легального ринку нафтопродуктів повідомили про те, що реалізація ініціативи об’єднання роздрібного та основного акцизів додасть центральному бюджету 6,5 млрд грн.