“Українські банки по-різному „домовляються“ із проблемними позичальниками. Один із варіантів — підписання так званого меморандуму. У документі прописуються можливі шляхи оплати боргу, переглядається сума. Все індивідуально, і до цього вдається більшість українських банків. Причина одна — такі „домовленості“ дають банку можливість отримати хоча б щось від суми заборгованості. Інколи мова йде хоча б про 10%. Якщо йдеться про великого позичальника — то банки на це охоче йдуть”, — розповів він.
Що стосується меморандуму між “Альфа-банком” та представниками автокомпаній “АІС” — екс-регіоналом Василем Поляковим та діючим нардепом Дмитром Святашем, то там мова йде фактично про списання 40 млн доларів боргу, що не є “типовим” для таких діалогів, зазначив юрист.
“Ситуація, що склалась між „Альфа-банком“ та „Кременчуцьким автоскладальним заводом“ (АІС — ред.) виглядає наступним чином. З одного боку, банк списує і фактично визнає свої збитки „на папері“. Насправді ж банк через свої факторингові і фінансові компанії перепродає борг і в подальшому отримує кошти в повному обсязі, а інколи навіть із надприбутком.
А загалом питання із компаніями Святаша виникало не тільки у „Альфа-банку“, воно досить гостро стояло і в інших банках. Ситуація дещо нестандартна. Мені цікаво, що саме знаходилось у заставі банку і чому банк не пішов на її стягнення, аби отримати відповідну компенсацію. До прикладу, за допомогою судових рішень, як банки це роблять із рядовими позичальниками”, — сказав Р.Кравець.
Експерт додав, що керівництво “Альфа-банку” мало б пояснити мотиви підписання цього меморандуму.
“Сума — досить велика, і я думаю, що рішення про її списання приймалось не лише в Україні. „Альфа-банк“, ймовірно, погоджував це безпосередньо із їх керівництвом в РФ”, — додав Р.Кравець.
Нагадаємо, у ЗМІ опублікований начебто меморандум із грифом “суворо конфіденційно”, підписаний у 2013 році між “Альфа-банк” та “Кременчуцьким автоскладальним заводом”, керованим на той момент нардепами України Дмитром Святашем та Василем Поляковим.
Також нагадаємо, Мін’юст вніс нардепа від групи “Відродження” Дмитра Святаша в перелік боржників, а суд заборонив йому виїжджати за кордон.