ukraina-dlia-kozhnoi-dytyny-yaki-formy-simeinoho-vykhovannia-isnuiut-ta-skilky-ditei-tsoho-potrebuiut

"Україна для кожної дитини": які форми сімейного виховання існують та скільки дітей цього потребують

 • 108116 переглядiв

В Україні триває всеукраїнська інформаційна кампанія "Україна для кожної дитини", метою якої є розповісти громадянам про різні форми сімейного виховання в Україні, про це пише УНН

На сьогодні, на обліку по усиновленню перебуває понад 15 тисяч українських дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Проте проблемним є те, що більшість кандидатів на усиновлення прагне взяти в родину дітей віком до 6-ти років і без братів та сестер, коли понад 90% дітей в інституціях є старшими. 

Також, за даними Нацсоцслужби за період з 24 лютого 2022 року до 1 січня 2024 року 1786 дітей залишилися без батьківського піклування внаслідок військового вторгнення (смерть, загибель батьків, відсутність зв՚язку з батьками). Із 1786 дітей – 1188 дітям встановлено статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування. 

Способи прийняття дитини в родину

В Україні існує платформа "Україна для кожної дитини", де в єдиному місці можна отримати покроковий алгоритм дій, щоб прийняти дитину у свою сім’ю, дізнатися про усиновлення, сімейні форми виховання та патронат, знайти потрібного експерта чи експертку тощо.

Для тих, хто хоче прийняти дитину в родину, на сайті платформи є розділ "Лінія турботи", там можна отримати первинну консультацію. Таким чином усім бажаючим нададуть відповіді як на юридичні питання, так і є можливість отримання консультацію від працівників соціальної сфери, підтримки від психолога-консультанта.

Тож існує декілька способів прийняття дитини в родину. Зокрема, в Україні, крім усиновлення, передбачені такі форми сімейного виховання як опіка\піклування, прийомна сімʼя, дитячий будинок сімейного типу, а також послуга патронату над дитиною. Пропонуємо детальніше про них дізнатися.

Усиновлення — це родина для дитини назавжди. 

Усиновлена дитина стає частиною нової сім’ї на правах народженої, з рівними правами та обов’язками, як і у біологічних дітей. 

Сімейне середовище — це саме те місце, яке створює у дитини відчуття безпеки, довіри та любові. Це єдина форма виховання, яка гарантує дитині стійку та постійну сімейну підтримку.

Прийомна сім’я

Це родина, яка прийняла на виховання від 1 до 4 дітей. Тут діти отримують тепло, підтримку і мають можливість зростати та розвиватися в безпеці й любові. Держава виділяє кошти на утримання дітей. 

Дитячий будинок сімейного типу

Велика прийомна сімʼя або дитячий будинок сімейного типу – це сімʼя, де виховують дітей, які залишилися без турботи батьків. Така родина може прийняти від 5 до 10 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

Патронат

Патронатна сім’я надає дитині необхідну турботу і створює безпечні умови для її розвитку в той час, коли її біологічна родина не може виконувати свої обов’язки через різні причини (хвороби, складні життєві обставини, втрата житла тощо). Паралельно з перебуванням дитини у патронатній сім’ї соціальні служби працюють з її батьками, щоб вони могли вирішити свої проблеми і знову взяти дитину на виховання.

Опіка та піклування 

Опіка/піклування — виховання дітей у сім’ї опікуна/піклувальника. Таку форму передбачено переважно для родичів, але й для тих, хто пройшов спеціальне навчання. Ви стаєте законним представником/-цею дитини та відповідаєте за її життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток. При цьому держава надає фінансову підтримку на утримання дитини.

Опіку встановлюють над дітьми до 14 років. Піклування встановлюють над дітьми від 14 до 18 років.

Кожна дитина в Україні повинна зростати в безпечній та турботливій сім’ї, мати можливості для повноцінного та гармонійного розвитку.

Опіка або піклування в Україні є однією з найпоширеніших форм сімейного виховання. У сім’ях опікунів, піклувальників виховуються понад 45 тис. дітей. Це 3 з 4 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. 

УНН пропонує прочитати історію родини Шереметів з Дніпропетровщини, яка відчинили двері свого дому для трьох дітей.

Родина Шереметів взяли під опіку чужих дітей, двох братів та сестричку: 11-річного Арсенія, 13-річного Єлисея і маленьку Адель. Дівчинці 10 серпня виповнилося два роки. А загалом вже пішов другий рік, як діти живуть в цій родині.

Чому саме опіка

Ігор Вікторович Шеремет тривалий час працював на залізниці, рано пішов на пенсію, чоловік зізнається, що рішення щодо опіки приймали спільно, всією родиною. Разом з дружиною подзвонили доньці, поспілкувалися з онуком. Донька сказала: не хвилюйтеся, дітей підтримаємо всі разом. 

Я мислю холодним розумом, зважено. Дружина Наталя – емоційна людина. Зізнаюся, вона не уявляє свого життя без дітей. Це її призвання. Свого часу працювала і в школі, і в лікарні, там, де потрібна допомога.  Ми знали про ситуацію з Арсенієм і Єлисеєм. Хотіли взяти під опіку саме цих хлопчиків. Постійно консультувалися зі службою у справах дітей. Одного разу запитали, що буде з їхньою сестричкою Аделькою. Нам пояснили, що її через особливості зі здоров’ям можуть віддати у спеціальний інтернат. Ми цього не хотіли і прийняли рішення – під опіку беремо трьох

– говорить Ігор Вікторович.

Шеремети подали заяву і пакет необхідних документів, після чого було ухвалене рішення про встановлення опіки. Звісно перед цим було спеціальне навчання  і консультації з психологами. Чоловікові та дружині пояснили різницю в опіці та піклуванні. Зокрема, вони опікуються дитиною, яка не досягла 14 років. А піклуються про дитину, віком від 14 до 18 років. Але як опікун, так і піклувальник є законними представниками інтересів дитини. Вони несуть відповідальність за її життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток. Загалом у Шереметів за кілька місяців всі бюрократичні питання вирішилися.

"Хлопці дуже рано стали дорослими. За час, що вони у нас, змінилося все: поведінка, світогляд, ставлення до побуту. Ми намагаємося підготувати дітей до дорослого життя. Розмовляємо про різні життєві ситуації. У них не має рожевих окулярів. Ось наприклад, від самого початку ми завели фінансовий зошит, де ведемо родинний бюджет.  Разом з дітьми робимо покупки, щоб вони розуміли, як і чим живе родина. Так формується їхня фінансова грамотність. Навіть дворічна Адель стала більш відкритою. Раніше дівчина була як їжачок. Зараз – зовсім інша дитина", - ділиться з нами пані Наталія.

Вона говорить, що Єлисей вже хвилюється про майбутню долю сестри, чи залишиться вона в нашій родині, коли вони з братом підуть у доросле життя. Звісно Шеремети все пояснюють хлопцям, але водночас радіють, що діти усвідомлюють свою відповідальність за долю рідної людини. 

Все, як у звичайній родині

Хлопці активні, як і належить у їхньому віці. А опікуни їх підтримують, дають поради, і звісно виховують, Все, як у звичайній родині. Є і приводи для гордості. Про це пан Ігор і пані Наталя можуть розповідати годинами. Єлисей – один з кращих учнів у класі. Має грамоти і подяки. Він надзвичайно любить вчитися. У Арсенія здібності до кулінарії. Хлопець гарний господар. Наталя готує  на кухні, а він поруч допомагає.

Живуть діти в просторому будинку, на вулиці – гойдалки та басейн. Одна з кімнат прикрашена кульками. Це до дня народження, говорить пані Наталя. У нас склалася традиція: розвішувати кульки, організовувати чаювання зі смаколиками, ну і звісно жодне свято не обходиться без подарунків.

"Хлопці ходять у школу, відвідують гуртки, є у них друзі. На жаль, у селищі не має такого вибору гуртків, як у місті, але вони все одно знаходять заняття до душі. Наприклад, я рибалка, і хлопці теж полюбили цю справу. Тому за першої нагоди їдемо всі разом до водойми", – продовжує свою розповідь Ігор Вікторович.

Проте, це не всі родинні традиції. Кожен ранок у сім’ї Шереметів розпочинається з фізкультури. Роблять всі гуртом, і діти, і дорослі. 

"Ми з дружиною показуємо, що є краще життя, ніж сидіти годинами у телефоні. Також коли виникають проблемні питання, всі разом сідаємо за круглий стіл, обговорюємо, шукаємо рішення. Доросле життя – це не прогулянка. Будуть і випробування, і труднощі. Але сильні люди вирішують проблеми, тому треба фізично розвиватися і загартовувати характер. Такій життєвій науці ми вчимо дітей", – продовжує розмову Ігор Шеремет.

Скрізь відчували підтримку

За майже дворічний досвід опіки, у родині зізнаються: жодного разу не пошкодували про своє рішення. І як би складно не було виховувати дітей, скрізь вони знаходили підтримку.

"Служба у справах дітей стала нашим головним порадником. У нас склався особливий тип відносин. Ми не боїмося візитів спеціалістів зі служби, а служба з повагою ставиться до нас і до нашої роботи. Інколи телефонують, інколи заходять. Нам немає чого приховувати, тому двері завжди відчинені", – розповідає Наталя. 

Та й у селищі до рішення поставилися з розумінням. Селищний голова  Божедарівки відразу запропонував придбати за кошти громади будинок, але родина і так мала комфортні умови для проживання. Також дітям подарували двоярусні ліжка, а щодо забезпечення продуктами, то взагалі питання не стоїть. 

Коли ви робите такий крок і берете на себе відповідальність за діток, то не сподівайтесь, що все буде легко. Так буває у кожній сфері. Але відчуваю дуже багато допомоги протягом всіх етапів. Підтримка не закінчується, коли діти зайшли у ваш дім. Вона триває. А ще б радила опікунам вміти тримати баланс, розвантажуватися, щоб не було вигорання. Так ви зможете допомогти більшій кількості дітей

  – зазначила пані Наталія.

Шеремети не загадують на майбутнє, але доки буде здоров’я, то планують і надалі підтримувати дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. 

Більше про сімейні форми виховання можна дізнатись на сайті "Україна для кожної дитини"

Аліна Волянська

Слайдер

    Популярні

    Новини по темі

    Disney показала перший тизер нової кіноадаптації "Ліло та Стіч"

     • 38343 переглядiв

    держдума рф розгляне зняття заборони на діяльність "Талібану"

     • 10579 переглядiв

    Казахстан збільшить транзит нафти в обхід росії в 13 разів

     • 10696 переглядiв