Деталі
Документи, всього майже 50 сторінок, були виявлені за автобусною зупинкою в графстві Кент рано вранці у вівторок.
В одному пакеті документів обговорюється можлива реакція Росії на прохід корабля через українські води біля берегів Криму в середу.
Інший детальний план можливої військової присутності Великої Британії в Афганістані після завершення там операції НАТО під керівництвом США.
Уряд заявив, що розпочато розслідування.
Представник міністерства оборони повідомив, що один із службовців повідомив про втрату конфіденційних оборонних документів, додавши: “Було б недоречно давати подальші коментарі”.
BBC вважає, що документи, в тому числі електронні листи і презентації PowerPoint, виходять з офісу високопоставленого чиновника Міністерства оборони.
Документи, які стосуються есмінцю Тип 45 ВМС Великої Британії, HMS Defender, показують, що місія, описана Міноборони як “мирний прохід через українські територіальні води”, з прикриттям знарядь і розміщеним в ангарі корабельним вертольотом, була проведена в очікуванні, що Росія може відповісти агресивно.
Контекст
У середу понад 20 російських літаків і два корабля берегової охорони стежили за військовим кораблем, який йшов приблизно в 19 км від узбережжя Криму.
Міністерство оборони Москви заявило, що патрульний корабель зробив попереджувальні постріли, а реактивний літак скинув бомби на шляху есмінця, але уряд Великої Британії відкинув цю версію, заперечуючи, що були зроблені будь-які попереджувальні постріли.
Місія, яка отримала назву “Op Ditroite”, була предметом обговорень на високому рівні ще в понеділок, як показують документи, при цьому офіційні особи міркували про реакцію Росії, якщо HMS Defender наблизиться до Криму.
Загублені документи Міноборони
Серія слайдів, підготовлених в PJHQ, показує два варіанти маршруту, один з яких описаний як “безпечний і професійний прямий транзит з Одеси в Батумі”, в тому числі коротка ділянка через “Схему розподілу руху” (TSS) недалеко від південно-західного краю Криму.
Цей маршрут, як то кажуть на одному зі слайдів, “надасть можливість взаємодіяти з українським урядом... в тому, що Велика Британія визнає українськими територіальними водами”.
Були виділені три можливих відповіді з боку Росії: від “безпечно і професійно” до “небезпечно, непрофесійно”.
В цьому випадку Росія воліла б відреагувати агресивно, за допомогою радіопередач, кораблів берегової охорони, що наближаються з точністю до 100 метрів, і повторюваних пострілів бойових літаків.
Було розглянуто альтернативний маршрут, який тримав би HMS Defender подалі від спірних вод.
У презентації зазначалося, що це дозволило б уникнути конфронтації, але ризикувало бути зображеним Росією як свідчення “того, що Велика Британія налякана/тікає”, що дозволяє Росії стверджувати, що Велика Британія з запізненням прийняла претензії Москви на територіальні води окупованого Криму.
Після розбіжностей, що виникли в зв’язку з місією HMS Defender, документи, виявлені в Кенті, підтверджують, що перехід через TSS був продуманим рішенням британського уряду продемонструвавши підтримку України, незважаючи на можливі ризики.