“У попередні роки між Верховною Радою України та Парламентською Асамблеєю Ради Європи існували дружні, партнерські відносини, які на сьогодні навряд чи можна так охарактеризувати”, — зазначила речниця.
З її слів, на етапі, коли була довіра і взаємна повага між Україною та ПАРЄ, та коли Асамблея користувалася авторитетом, керівництво Верховної Ради ініціативно запрошувало ПАРЄ спостерігати за виборами в Україні.
“Давайте також не забувати про те, що у міжнародній міжурядовій організації, якою є Рада Європи, існують лише два органи, рішення яких є обов’язковими до виконання: це Комітет Міністрів і Європейський суд з прав людини. А ПАРЄ є дорадчим органом відповідно до Статуту Ради Європи”, — підкреслила вона.
Співрозмовниця водночас зазначила, що Україна завжди з повагою ставилася до порад Асамблеї і виходила з важливості імплементації таких порад.
“На жаль, на червневій (сесії — ред.) цей дорадчий орган РЄ сам проголосував за необов’язковість виконання своїх рішень, коли по суті відмінив вимогу до Росії виконувати не одне, а цілих 7 рішень, схвалених у відповідь на російську агресію проти України. Тому питання до пані Паск’є, чи готова вона здійснювати кроки до повернення авторитету дорадчого органу Ради Європи і відтак — його рішень”, — сказала Зеленко.
Вона також зауважила, що Асамблея у своїх правилах процедури відзначила, що спостерігати за виборами є правом Асамблеї.
“Але це зовсім не означає, що Парламент зобов‘язаний запрошувати ПАРЄ спостерігати за виборами”, — додала вона.
Також вона запевнила, що наразі в Міністерстві немає жодного звернення від цього дорадчого органу, а чи є воно у ВР або ЦВК — МЗС невідомо.
“Як поінформував МЗС Апарат ВР, керівництво Парламенту після одностайної підтримки Комітету у закордонних справах відкликало запрошення ПАРЄ спостерігати за парламентськими виборами. І нам зрозуміла мотивація цього рішення. Що сталося на минулому тижні в Страсбурзі, і які були наслідки для дорадчого органу ПАРЄ, нам всім відомо”, — сказала Зеленко.
“Україна не порушила жодного з документів Ради Європи, обов’язкових для виконання. Що стосується документів дорадчого органу і міжпарламентського діалогу в цілому, нам видається, що ПА РЄ слід було б замість того, щоб емоційно реагувати на рішення керівництва Верховної Ради в публічному просторі, вступити в діалог і провести консультації з делегацією України в Асамблеї”, — підкреслила вона.
Нагадаємо, раніше сьогодні президент ПАРЄ Ліліан Морі Паск’є заявила, що Україна зобов’язана запросити Асамблею для спостереження за виборами.
Як повідомляв УНН, 2 липня Глава ВР Андрій Парубій скасував запрошення для ПАРЄ щодо здійснення спостереження за достроковими парламентськими виборами в Україні, які призначені на 21 липня.