"У нас економіка зростає останніх 15 кварталів поспіль, але на минулому тижні Держстат оприлюднив дані щодо ВВП – попередня оцінка ВВП в четвертому кварталі, і ми бачимо достатньо суттєве уповільнення до 1,5%. В принципі, це уповільнення, воно було очікуване – і нами, і Національним банком, і майже всіма ринковими експертами. І пояснюється це, насамперед, падінням у сільському господарстві і промисловості. Якщо у сільському господарстві - ключовий фактор – це сезонність, нетипова сезонність і ранній збір врожаю", - сказав Ніколайчук.
Він зазначив, що в Україні були дуже високі показники в третьому та в другому кварталі, що відображалося на ВВП. Однак в четвертому кварталі - через те, що в 2019 році збирали кукурудзу дуже рано - виник провал в сільському господарстві. "Виключно статистичний, ми як і раніше очікуємо, що сільське господарство, і АПК в цілому, буде одним із драйверів економіки", - додав заступник міністра.
"По промисловості ситуація трошки складніша. Тут наклалася низка факторів, яка зумовила те, що у нас в листопаді обсяги випуску промисловості (промвиробництва - ред.) впали на 7,5%, у грудні – на 7,7%. І ці фактори пов’язані з погіршенням зовнішньої кон’юнктури, зі зниженням цін на чорні метали у світі. Хоча вже по січневих показниках попередніх ми бачимо, що металургія достатньо суттєво відновила обсяги випуску, і, відповідно, ми вважаємо, що якраз по металургії це був короткостроковий чинник. Водночас, у нас залишаються проблеми в економіці, і одна з них – це проблеми на залізничному транспорті, що суттєво скорочує експортні можливості українських підприємців", - додав Ніколайчук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВВП на одного зайнятого в Україні впав за часи незалежності - Милованов
Він додав, що ще одним фактором, який стримував зростання в промисловості, був ремонт виробничих потужностей в енергетиці та металургії.
Окрім того, був низький врожай цукрових буряків, фруктів та овочів, що вплинуло на переробну промисловість. У Мінекономіки вважають, що цей чинник також тимчасовий.
"Також у нас був негативний чинник весь минулий рік – це вплив протекціоністських заходів з боку Російської Федерації, насамперед це позначилося на продукції машинобудування. Але в нас цей чинник фактично відіграв в минулому році, теж очікуємо відновлення в цьому році. І також вагомим чинником, який позначався на енергетиці, насамперед, це були теплі погодні умови, майже, фактично, весь рік, і особливо наприкінці року. Тепла зима суттєво знижувала попит на енергетичну галузь. Також у нас в минулому році відбулось достатньо суттєве зміцнення обмінного курсу через ряд об’єктивних причин. І цей фактор також посилював конкуренцію з боку імпорту", - зазначив Ніколайчук.
Він зауважив, що цього року очікується покращення в промисловості через введення нових потужностей, що сприятиме відновленню випуску промисловості. Також, за очікуваннями, покращення відбудеться через велике будівництво, проекти в транспортній галузі і покращення зовнішньої кон’юнктури.
Нагадаємо, 4 лютого Мінекономіки повідомляло, що зростання рівня ВВП сповільнилось до 3,3% у 2019 році, порівняно з 3,4% у 2018 році.