Повідомляється, що в Астані люди зібралися на вулиці Космонавтів, де розташовані дипломатичні представництва європейських країн, з плакатами “Свободу політв’язням!” і “Припиніть тортури”.
В Алмати протестуючі зібралися поруч з театром опери та балету. Вони тримали в руках плакати з портретами людей, яких казахстанські правозахисники віднесли до політв’язнів, і плакати з закликами припинити тортури.
Відзначається, що в обох містах акції супроводжувалися затриманнями. Деяких з учасників акцій співробітники поліції заштовхали до службових автобусів.
Повідомляється, що в Алмати затримано близько 70 осіб, кількість затриманих в Астані невідома.
В Астані та Алмати поліцейські затримали учасників несанкціонованої акції, які вийшли з вимогою “звільнити політичних в’язнів”.
9 травня правозахисники у Казахстані повідомили, що близько десятка активістів були викликані поліцією у зв’язку з їх планами щодо організації мітингів, які очолила заборонена організація Демократичний вибір Казахстану (ДВК).
ДВК була створена критиком президента Нурсултана Назарбаєва Мухтаром Аблязовим, що втік з країни. У березні суд в Астані заборонив рух, оголосивши його екстремістською організацією.
Активісти стверджують, що мітинги були організовані напередодні візиту делегації Європейського парламенту до Казахстану, який, як очікується, повинен оцінити, наскільки Казахстан виконує умови Угоди про розширене партнерство та співробітництво між Європейським союзом і Казахстаном.
25 квітня Парламентська асамблея Ради Європи закликала Казахстан виконати свої міжнародні зобов’язання, включно зі свободою слова, свобоою зібрань, та припинити заходи, що обмежують доступ до соціальних медіа.
Противники і правозахисні групи кажуть, що президент Нурсултан Назарбаєв, який править Казахстаном з моменту розпаду Радянського Союзу у 1991 році, робить систематичні кроки для придушення інакомислення і позбавлення від потенційних супротивників.
Як повідомлялося, в Москві на акції “Він нам не цар” 5 травня було затримано 1600 осіб.