Деталі
“У розділі „Президент. Парламент. Уряд“ запропоновано зберегти президентську форму правління. Для заняття посади президента встановити більш високий віковий ценз — 40 років (зараз 35 років), ценз осілості — постійне проживання у Республіці Білорусь не менше 20 років безпосередньо перед виборами, ценз громадянства — не мати громадянства іноземної держави”, — сказав Міклашевич журналістам в середу за підсумками дев’ятого засідання Конституційної комісії, його слова наводить агентство БелТА.
Крім того, за його словами, пропонується закріпити в конституції, що одній людині можна бути президентом не більше двох термінів.
Також планується ввести новий правозахисний інститут — уповноважений з прав людини. “Пропонується включити в розділ „Прокуратура, комітет державного контролю“ главу про уповноваженого з прав людини з визначенням його конституційного статусу, порядку призначення і основних повноважень. Таким чином, вводиться новий правозахисний інститут з метою додаткової гарантії захисту прав і свобод людини для ефективного зв’язку між громадянами і владою в правозахисній сфері”, — заявив Міклашевич.
Контекст
16 березня Олександр Лукашенко підписав указ про створення Конституційної комісії з 36 осіб, яка займається виробленням змін і доповнень до основного закону. Свої напрацювання вони повинні представити главі держави до 1 серпня. На минулому тижні інформаційно-аналітична установа “Круглий стіл демократичних сил” (КСДС) опублікувала на своєму сайті підсумкову пропозицію Конституційної комісії по проекту основного закону країни. Згідно з документом, зокрема, президент обирається на п’ять років безпосередньо народом Білорусі на основі загального, вільного, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні. При цьому, “одна і та ж особа може бути президентом не більше двох термінів”.
Також цим документом пропонується прибрати з конституції право президента відміняти акти уряду, видавати декрети. Крім того, проект пропонує узаконити можливість усунення Президента з посади Всебілоруськими народними зборами (ВНЗ) у зв’язку з вчиненням державної зради або іншого тяжкого злочину. У разі необхідності ВНЗ може вирішувати питання про легітимність виборів президента, а також визначає стратегію розвитку держави, їхнє рішення є обов’язковими до виконання.
На наступному етапі над проектом змін і доповнень до конституції будуть працювати компетентні державні органи на чолі з президентом. Планується, що даний проект винесуть на республіканський референдум на початку 2022 року.