Росія оскаржить рішення у Верховному суді Нідерландів. У Кремлі інформацію поки не коментують.
Суд анулював рішення окружного суду Гааги, яким той в 2016 році скасував постанову гаазького міжнародного арбітражу, що зобов’язав Росію виплатити колишнім мажоритарним акціонерам ЮКОСа 50 млрд доларів компенсації за передбачувану експропріацію нафтової компанії.
Мін’юст Росії вважає, що апеляційний суд не прийняв до уваги “неправомірне використання” екс-акціонерами механізму Договору до Енергетичної хартії (ДЕХ), який не ратифіковано Росією. “Крім цього, Апеляційний суд Гааги проігнорував той факт, що ексакціонери „ЮКОСа“ не були сумлінними інвесторами. Контроль над активами цієї компанії був отриманий ними за допомогою цілого ряду незаконних дій, включаючи змову і підкуп посадових осіб”, — йдеться в повідомленні Мін’юсту. Відомство стверджує, що вони ухилялися від сплати податків, виводили кошти за кордон і відмивали гроші.
Російська сторона вважає, що апеляційний суд не врахував позицію Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), який відмовив у визнанні порушення статті 18 Конвенції про захист прав людини. За версією Мін’юсту, ЄСПЛ повністю відкинув звинувачення на адресу Росії в політичній мотивації та репресивному характері переслідування ЮКОСу.
Прес-секретар президента Дмитро Пєсков поки не став коментувати інформацію про рішення суду. “Це нова інформація, я поки нею не володію, тому не можу коментувати”, — сказав Пєсков.
Нагадаємо, в травні 2005 року колишнього керівника ЮКОСа Михайла Ходорковського і екс-главу МЕНАТЕПу Платона Лебедєва засудили до дев’яти років за шахрайство та несплату податків. Пізніше покарання пом’якшили до восьми років. У грудні 2010 року по “другій справі ЮКОСа” їх засудили на 14 років позбавлення волі за розкрадання нафти і легалізацію виручки. У 2013 році президент Росії Володимир Путін підписав указ про помилування Михайла Ходорковського.