Контекст
Заступник міністра закордонних справ Ірану Аббас Арагчі раніше заявив, що Тегеран готовий повернутися до переговорів тільки після вступу на посаду обраного президента Ібрагіма Раїса, який буде приведений до присяги в серпні.
Арагчі також закликав не пов’язувати ядерні переговори з обміном полоненими з Сполученими Штатами та Сполученим Королівством. За його словами, гуманітарний обмін “готовий до реалізації”, і Тегеран звільнить десять ув’язнених, якщо Вашингтон і Лондон “виконають свою частину угоди”.
Деталі
Прайс назвав заяви Арагчі “обурливою спробою зняти з себе провину за нинішній глухий кут у переговорах про можливе взаємне повернення до дотримання СВПД”. “Ми готові повернутися до Відня, щоб завершити роботу по поверненню в угоду, як тільки Іран прийме необхідні рішення”, — цитує його Associated Press.
На думку представника держдепартаменту, слова заступника голови іранського МЗС про готовність звільнити десять ув’язнених є “жорстокою спробою обнадіяти їх сім’ї”. “Якби Іран дійсно був зацікавлений в гуманітарному жесті, він би негайно звільнив затриманих”, — вважає Прайс. Він додав, що ніяких домовленостей з Іраном про їх звільнення не досягнуто.
Доповнення
У лютому CNN передавав, що в Ірані під вартою знаходяться четверо американців. За інформацією Reuters, мова також йде про громадянку Ірану і підданою Великої Британії Назанін Загарі-Реткліфф, яка відбуває термін за звинуваченням в участі в змові проти влади країни. У травні іранський канал Al Mayadeen повідомив, що Тегеран звільнить чотирьох американців, звинувачених у шпигунстві, в обмін на чотирьох іранців, що містяться в США, і розмороження іранських активів на суму 7 млрд доларів. У Сполучених Штатах у відповідь заявили, що Вашингтон не укладав з Тегераном будь-яких угод з цього приводу.
Довідково
СВПД був підписаний США, Францією, Великою Британією, Німеччиною, Китаєм, Росією і Іраном в 2015 році, він має на меті поступове згортання військової ядерної програми Ірану, допуск на об’єкти інспекторів МАГАТЕ і зняття з Тегерана санкцій, введених Заходом. У 2018 році США за рішенням президента Дональда Трампа вийшли з угоди в односторонньому порядку. Чинний глава держави Джо Байден заявляв, що відновлення ядерної угоди буде одним з перших прийнятих його адміністрацією політичних рішень.