Деталі
Президент Фердинанд Маркос-молодший викликав у вівторок посла Китаю Хуан Сіляня в Манілу, щоб висловити серйозне занепокоєння «частими та інтенсивними діями Китаю проти філіппінської берегової охорони та рибалок», — заявив міністр зв'язку Чоло Гарафіл.
Міністерство закордонних справ окремо надіслало посольству Китаю різкий дипломатичний протест, у якому «засудило стеження, переслідування, небезпечні маневри, наведення військового лазера та незаконні радіовиклики» з боку китайського корабля.
Інцидент стався 6 лютого, коли китайський корабель берегової охорони націлив потужні лазери, щоб завадити філіппінському патрульному кораблю BRP Malapascua наблизитися до Другої мілини Томаса, який виконував місію з поповнення запасів.
Представник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що «небезпечна оперативна поведінка Китаю безпосередньо загрожує регіональному миру та стабільності, порушує свободу судноплавства в Південно-Китайському морі, гарантовану міжнародним правом, та підриває заснований на правилах міжнародний порядок».
Він сказав, що збройний напад на філіппінські збройні сили, державні судна або літаки, у тому числі берегової охорони у Південно-Китайському морі, викличе зобов'язання США щодо взаємної оборони відповідно до договору 1951 року. Договір зобов'язує союзників допомагати захищати одне одного у разі зовнішнього нападу.
Додамо
Китайські військово-морські сили раніше звинувачувалися у використанні військових лазерів проти австралійських військових літаків, які патрулюють Південно-Китайське море та в інших точках Тихого океану.
Крім Китаю і Філіппін, В'єтнам, Малайзія, Тайвань і Бруней також мають претензії на багатий ресурсами і жвавий водний шлях, яким проходить основна частина світової торгівлі і транзиту нафти.
Вашингтон не претендує на спірне море, але направив сили для патрулювання вод, щоб забезпечити свободу судноплавства та польотів - дії, які розлютили Пекін, який попередив Вашингтон, щоб він припинив втручатися.
У липні держсекретар США Ентоні Блінкен закликав Китай виконати арбітражне рішення 2016 року, яке анулювало великі територіальні претензії Пекіна в Південно-Китайському морі, і попередив, що Вашингтон зобов'язаний захищати Філіппіни відповідно до Договору про взаємну оборону.
Філіппіни подали близько 200 дипломатичних протестів проти агресивних дій Китаю у спірних водах лише у 2022 році.