“Сьогодні починається історичний процес. Не потрібно очікувати, що він пройде швидко — справа займе багато років. Як кажуть — "млини справедливості мелють поволі“. Однак це не означає, що весь цей час пройде марно для України. Розгляд цієї справи — це також і підвищення зацікавленості в світі, в інформаційному полі, в українському питанні”, — зауважила парламентар.
Вона додала, що потрібно використовувати такі можливості не тільки з точки зору юриспруденції, міжнародного права, але і “з точки зору донесення правдивої інформації про те, що Росія коїть в Україні. Переконана, що Росія буде робити все для того, щоб знайти юридичну шпаринку для того, щоб зняти справу з розгляду або заблокувати її розгляд по суті”.
“Нагадаю, що в ХХ столітті в Міжнародному суді розглядалося декілька питань за участю СРСР (стосувалися повітряних інцидентів, позивач — США) однак всі вони були зняті з розгляду. В справі Грузія-Росія Москва використовувала схожу тактику і намагалася заблокувати розгляд справи по суті, напираючи на питання процедури. Думаю, що і у випадку з Україною тактика буде схожа. Росія сьогодні тримає курс на ізоляцію”, — сказала І.Фріз.
За її словами, у Кремлі намагаються максимально самоусунутися з майбутніх і поточних міжнародних судових процесів. “Це стосується справи ЮКОСа в Європейському суді по правам людини, відмова від ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду в Гаазі в листопаді 2016 року, що дало змогу уникнути майбутньої відповідальності якраз по українській справі. Міжнародний Суд ООН — це інстанція де це зробити неможливо. Але це не означає, що Росія не буде намагатися уникнути відповідальності, використовуючи юридичні процесуальні шпарини чи затягуючи справу”.
"Для Росії програш цієї справи в суді — це не тільки удар по політиці в Україні та по міжнародному іміджу. Це також і фінансові втрати, які Україна та її громадяни понесли через збиття лайнеру, обстріли, етнічні "зачистки"в Криму (суми можуть бути встановлені в процесі). Росія буде робити все можливе для того, щоб уникнути подібного розвитку подій. Адже це кінець для її політики не тільки в Україні, але й на всьому пострадянському просторі. Процес в Міжнародному Суді може стати гарним лакмусовим папірцем щодо ефективності міжнародних інстанцій в новій геополітичній реальності“, — підкреслила народний депутат.
За її словами, сьогодні багато говориться про слабку ефективність міжнародних організацій і ігнорування деякими геополітичними гравцями (тією ж Росією) системи, яка була створена по результатам Другої світової війни.
“Справа Україна — Росія може стати гарним практичним мірилом ефективності цієї системи”, — підсумувала І.Фріз.
Як повідомляв УНН, заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль під час слухання справи в суді в Гаазі заявила, що Україна виступила з позовом проти Російської Федерації через те, що внаслідок її дій постраждали вже тисячі українців і мільйони можуть постраждати, оскільки Росія проводить свою зовнішню політику, нівелюючи права людини.
Нагадаємо, 6 березня Міжнародний суд ООН в Гаазі розпочав попередні слухання щодо позову України до РФ, поданого МЗС України 16 січня 2017 року.
Так, 16 січня Україна подала позов до Міжнародного суду ООН з метою притягнення РФ до відповідальності за вчинення актів тероризму і дискримінації протягом її незаконної агресії проти України. Позов подано в рамках Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.
Також нагадаємо, у МЗС Росії заявили, що РФ має намір використовувати доступні засоби правового захисту у зв’язку з позовом України до Міжнародного суду ООН.