Приватизуючи “Укрспирт”, держава позбавляє себе потенційно високого заробітку і бюджетних доходів, каже економіст.
“Але ж тут наша країна має колосальні можливості для зростання: вертикально інтегрована компанія, яка включала б у себе державну зернову компанію та „Укрспирт“, могла б в рази збільшити обсяг випуску і наростити експорт”, — говорить Кущ.
Розраховувати на дохід в розмірі 5 млрд грн від приватизації ДП “Укрспирт” теж не варто, продовжив економіст.
“Це (5 млрд грн, — ред.) майже весь ліміт в контексті великої приватизації на 2020 рік. Залишається знайти інвестора, який захоче інвестувати такі гроші в компанію, яка за один рік заробляє прибуток в розмірі всього 22 млн грн”, — пише він.
Від руйнування державної монополії на виробництво спирту постраждає вся галузь, прогнозує Кущ.
“У цій моделі „демонополізації“ ніхто з системних західних інвесторів на наш ринок спирту не прийде і колись цілісна галузь буде просто знищена на догоду кільком горілчаним компаніям. А приватне виробництво спирту призведе лише до збільшення питомої ваги нелегального продукту”, — вважає він.
При цьому він звертає увагу, що продаючи прибутковий ДП “Укрспирт”, влада чомусь повертає у власність держави збитковий “Укртелеком”.
“Ми живемо в парадоксальний час, коли держава намагається будь-якими способами позбутися від надприбуткової спиртової галузі та одночасно повернути в держвласність низькодохідний бізнес фіксованого зв’язку у вигляді “Укртелекому”.
“Якщо не розуміти структуру підкилимних інтересів різних навколовладних груп впливу і не розуміти, що вони „курять“, може скластися враження, що ти знаходишся на безперервному поданні театру абсурду”, — зазначає економіст.
Нагадаємо, влада планує провести демонополізацію спиртової галузі перед приватизацією ДП “Укрспирт”. Відповідний законопроект подав до Верховної Ради Президент Володимир Зеленський. Така схема вигідна лише великим горілчаним компаніям, стверджують експерти. Вони прогнозують, що після такої демонополізації слід очікувати зрив процесу приватизації і багатомільйонних збитків державі.
Раніше УНН повідомляв, що в Офісі Президента не прораховували економічний ефект від демонополізації галузі.
У той же час опитування УНН говорить про те, що українці швидше проти продажу держмайна, ніж за.