Деталі
Наразі досі невідомо про вбитих чи постраждалих протестувальників. Але низка місцевих ЗМІ повідомляють, що на площі в Алмати було вбито як мінімум одного демонстранта. Влада називає свої дії “зачистками” або “антитерористичною операцією”.
Інформація від МВС Казахстану
Informburo.kz о 21:32 годині 6 січня, з посиланням на МВС Казахстану, написало, що “Площа Республіки в Алмати розчищена від злочинних угруповань”.
Пізніше у МВС повідомили, що “найскладніша обстановка” серед усіх регіонів країни залишається в Алмати. За даними відомства, у Нур-Султані, Шимкенті, Акмолінській, Кизилордінській, Павлодарській, Північно-Казахстанській та Туркестанській областях ситуація залишається стабільною.
“У регіонах виставлені блокпости, ведеться затримання порушників правопорядку, встановлення та затримання злочинців, а у разі збройного опору щодо законних вимог скласти зброю, їх знищення”, — наводить повідомлення МВС Vlast.kz.
Крім того, видання о 22:23 повідомило, що колишню резиденцію президента, акимат міста Алмати та інші будівлі держорганів “звільнили одразу після площі Республіки”.
Vlast.kz з посиланням на МВС Казахстану о 17:49 годині написало, що поліцейські в Алмати затримують демонстрантів і відбивають будівлі.
У пресслужбі МВС журналістам видання тоді заявили, що проти мітингувальників “застосовують зброю — це під час НП має місце”. Також у пресслужбі нарікали, що демонстранти “прикриваються жінками та дітьми”, що “ускладнює роботу” поліцейських.
Стрілянина на площі в Алмати
Російське інформагентство “ТАРС” з посиланням на свого кореспондента о 18:54 годині 6 січня повідомило, що в Алмати почалася сильна стрілянина і чути вибухи. За їхніми даними, військові тоді зажадали від протестувальників залишити площу Республіки міста та “попередили про відкриття вогню”.
“Стрільба на площі Республіки в Алмати триває, військові ведуть вогонь”, — писав ТАРС о 19:30 годині.
Казахстанське бюро “Радіо Свобода” з посиланням на журналіста Ануара Даніярова, який тоді знаходився на площі, о 20:53 написало, що там загинула щонайменше одна людина. За даними видання, що загинув від 18-20 років, він отримав поранення в легені і помер дорогою до лікарні. Крім того, внаслідок вибуху гранати поранення отримали п’ять осіб.
“О 18:43 за місцевим часом з боку проспекту Назарбаєва підійшла бронетехніка і відкрила вогонь з автоматів”, — повідомило видання.
Журналістам “Радіо Свобода” активістка Айгерим Тулеужанова розповіла, що більшість тих, хто вийде на площу, становила беззбройна молодь.
“Протестувальники вимагали створення спеціального кризового штабу, відмову від введення військовослужбовців ОДКБ, відставки уряду, формування тимчасового уряду на чолі з представником громадянського суспільства та формування загонів ополчення для захисту населення від провокаторів-мародерів”, — пише видання.
Журналісти видання Vlast.kz також поговорили з одним із активістів, який був біля будівлі акимату Алмати близько 17:00. Активіст повідомив, що став свідком стрілянини у мирних протестувальників та загибелі деяких із них.
“Я живу поряд із Новою площею. Сьогодні ближче до вечора я вийшов у магазин і звернув увагу на людей, які прибирають сміття. Я підійшов до них поговорити, і на той час приїхали інші активісти. Вони мали тканинні транспаранти, у яких було написано: „Токаєв, виводь війська (ОДКБ), ми — мирний народ“, і „Ми — жителі Алмати, ми терористи“. Приблизно до 18:30 ми розтягували тканини з написами, скандували гасла та робили фотографії. У цей час на площі були лише мирні демонстранти, не було навіть поліції та військових”, — розповів активіст.
За його словами, стрілянина розпочалася з настанням темряви.
“Потім стало темніти, у мене сів телефон, і я зайшов додому взяти зарядку. У цей момент почалися вибухи та стрілянина. Люди почали тікати з площі і біля мого під’їзду зібрався натовп. З собою активісти вели молодого хлопця, якого було поранено. Вони змушені були залишити його та розбігтися, бо в них почали стріляти. Коли я та активісти знову підійшли до хлопця, він уже не дихав. Ми намагалися викликати швидку, але нам відмовили через відсутність машин. Натомість запропонували довезти його самостійно, але це було неможливо. Тіло хлопця досі лежить на площі. Ми бачили, що було вбито ще кількох хлопців. Спочатку активістів стріляли холостими патронами, але після невеликої паузи стали стріляти бойовими. На цей момент стрілянина біля будівлі акимату все ще триває”, — сказав він.
Видання Orda.kz повідомило, що під обстріл потрапила знімальна група телеканалу Алмати в районі резиденції президента.
“Загинув водій авто. Журналісту роздробило кілька пальців, його госпіталізували”, — пишуть журналісти.
Доповнення
Влада міста в ніч на 6 січня почала розганяти демонстрантів і назвала це “антитерористичною” спецоперацією. До цього президент Касим-Жомарт Токаєв назвав протестувальників “бандитами та справжніми терористами”.
Вдень 6 січня прессекретар Департаменту поліції міста Салтанат Азірбек повідомила, що внаслідок “антитерористичної” спецоперації “ліквідовано десятки” людей та їхні особи “встановлюються”. Kloopa відзначає, що швидше за все, під словом “ліквідовані” мається на увазі вбивство демонстрантів.
Вже ввечері 6 січня у МВС виданню Vlast.kz заявили, що “серед терористів та затриманих немає даних щодо загиблих”. За даними відомства, в Алмати затримано 2 298 осіб.
“Майже 1000 постраждалих звернулися до лікарні, 378 людей госпіталізовано, 62 особи перебувають у реанімації”, — писало Vlast.kz о 17:49.
Влада Казахстану досі не оприлюднила точну кількість убитих та постраждалих демонстрантів. Проте влада надає точні цифри за загиблими поліцейськими — зараз відомо про щонайменше 18 убитих правоохоронців. Також постраждали 748 співробітників органів внутрішніх справ та військовослужбовців Нацгвардії.
Контекст
Президент Токаєв заявив, що “терористичні банди” провели серйозну підготовку за кордоном і в Алмати одна з таких банд захопила п’ять літаків.
Президент Казахстану Касим Жомарт Токаєв 5 січня провів засідання контртерористичного штабу та звернувся до глав держав ОДКБ із проханням про допомогу у наведенні порядку в країні.
Генерал-майор ВПС Казахстану Токтар Аубакіров на державному телеканалі “Хабар” закликав усіх членів ОДКБ (Організації Договору про колективну безпеку) запровадити війська до країни. За словами Аубакірова, ввести війська мають саме всі країни, що входять до ОДКБ, а не одна.
Як відомо, в ОДКБ входять Росія, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.
5 січня президент Білорусі Олександр Лукашенко обговорив ситуацію в Казахстані з Володимиром Путіним та президентом Казахстану Касим-Жомартом Токаєвим.
Білоруський лідер заявив, що у постійному контакті перебувають лідери всіх країн ОДКБ.
6 січня Росія ввела “миротворців” до Казахстану. Того ж дня своїх “миротворців” ввела і Білорусь.