“Закликаємо НАБУ як орган досудового розслідування не вводити громадськість в оману шляхом поширення інформації, яка не відповідає дійсності та припинити "жонглювання" нарізками відеозаписів”, — говориться у заяві відомства.
Як зазначається, напередодні низка ЗМІ, в тому числі у мережі Інтернет, опубліковали відеозапис спілкування за допомогою електронних засобів зв’язку між Онищенком О.Р. та співробітниками НАБУ щодо укладення угоди у кримінальному провадженні, і також вчора НАБУ поширило інформацію про правові підстави такого спілкування.
САП посилається на норму ч. 2 ст. 469 КПК України, якою визнання винуватості може бути укладене виключно за ініціативою прокурора або підозрюваного чи обвинуваченого. Водночас, від керівника САП Назара Холодницького відповідних заяв не надходило, наголошують у заяві.
Крім цього, вказано, що керівник Головного підрозділу детективів НАБУ Калужинський А.В., який, ймовірно, з оприлюднених у ЗМІ відеозаписів, вів вказані перемовини, взагалі не є детективом у вказаному провадженні та не був включений до складу групи детективів у жодному з кримінальних проваджень щодо Онищенка.
“Інформації щодо проведення опитувань Онищенка О.Р. в режимі відеоконференції щодо укладення угоди про визнання винуватості до САП від НАБУ не надходило”, — підкреслили у прокуратурі.
Також у САП зазначили невідповідність заяви НАБУ змісту справи, що розглядається. Зокрема, опитування Онищенка, у якому брав участь керівник відділу САП, стосувалось зовсім іншого кримінального провадження, розпочатого за публічними заявами підозрюваного.
"(Таким чином) прокурор, який приймав у цьому участь не є прокурором у кримінальному провадженні за підозрою Онищенка та відповідно не міг обговорювати питання укладення угоди у кримінальному провадженні“,- підкреслюється у документі.
Більше того, САП заявляє про факт приховування детективами НАБУ інформації про “перемовини” з підозрюваним Онищенком від процесуальних керівників прокуратури. У зв’язку з цим посилання прес-служби НАБУ на поінформованість САП та її керівника не відповідає дійсності.
“Ба більше, після отримання інформації про таємні переговори керівництва та детективів НАБУ з Онищенком (інтерв’ю Онищенка інтернет-виданню від 14 грудня 2017 року) на питання керівника САП про озвучені факти, керівництво НАБУ все заперечувало, посилаючись на неправдивість заяв підозрюваного Онищенка О.Р.”, — заявляють у САП.
Прокуратура наголошує, що підозрюваний Онищенко О.Р. та його адвокати не звертались до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з ініціативою про укладення угоди про визнання винуватості, а вказане питання прокурорами САП із підозрюваним чи його захисниками взагалі не обговорювалось у будь-якому з форматів.
“Роль організатора злочинної організації та участь у вчиненні особливо тяжких злочинів, що інкримінуються Онищенку О.Р. в рамках висунутої підозри, не дозволяє взагалі стверджувати про можливість укладення угоди про визнання винуватості з підстав, передбачених п. 2 ч. 4 ст. 469 КПК України”, — постулюється у заяві.
У САП застерегли керівництво НАБУ від “надання у ЗМІ неправдивих даних, які маніпулюють суспільною думкою та створюють у громадськості перекручене уявлення про роботу правоохоронних органів, їх функції, завдання та кінцеву мету діяльності”.
Нагадаємо, 14 травня САП відкрила справу проти керівництва НАБУ. Причина — публікація відеозаписів переговорів “ймовірно керівника Головного підрозділу детективів НАБУ та інших детективів з підозрюваним Онищенком про конкретні умови укладення угоди, в саме обговорення чіткої суми та подальшої долі підприємств, належних йому та фактичного підтвердження факту "конфіденційного“ спілкування без відома прокурорів — процесуальних керівників”.