"Якщо це так, то телефонна розмова по стільниковому телефону між послом Сондлендом і президентом Трампом є кричущим порушенням традиційної практики контррозвідки, про яку всі посадові особи національної безпеки, включаючи політичних призначенців-послів, таких як Сондленд, неодноразово отримували інформацію", - заявив колишній співробітник ЦРУ Марк Полімеропулос, який курирував операції в Європі і Росії до відставки цього літа.
"Я не пам'ятаю, щоб у моїй кар'єрі був час, коли посол в умовах високої контррозвідки, таких як в Києві, вів би таку небезпечну розмову з чинним президентом. Цього просто не повинно було статися", - сказав він.
Американський топ-дипломат Білл Тейлор під час першого публічного слухання з імпічменту в середу повідомив, що один з його співробітників, що супроводжував Сондленда на зустрічі в Києві, бачив, як посол зателефонував Трампу зі свого мобільного телефону і почув запитання президента про "розслідування".
Тейлор підтвердив, що він зрозумів, що термін "розслідування" означає питання, пов'язані з виборами в 2016 році, зі справою Джо і Хантера Байденів і Burisma.
"Посол Сондленд сказав президенту Трампу, що українці готові рухатися вперед", - сказав Тейлор законодавцям.
За словами Тейлора, дзвінок стався 26 липня - на наступний день після телефонної розмови Трампа з Президентом України Володимиром Зеленським, який привів до скарги інформатора щодо того, що Трамп просив "втручання" з боку іноземної держави в його президентську кампанію 2020 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Публічні слухання з імпічменту Трампа у США подивилися майже 14 млн людей
Як повідомив CNN один колишній співробітник розвідки, посол США, що розмовляє з президентом, зазвичай робить це з посольства по захищеним телефонним лініям.
"З усіх засобів зв'язку стільникові телефони ще більш уразливі, ніж небезпечні стаціонарні телефони, які набагато більш уразливі, ніж захищені засоби зв'язку", - сказав колишній чиновник.
"Це упущення було тільки посилено тим фактом, що Сондленд зробив цей дзвінок публічно, де його можна було легко підслухати, і в іншій країні, яка вже стала мішенню іноземних супротивників США, включаючи Росію", - заявили нинішні і колишні посадові особи.
"Немає сумнівів, що російські і, можливо, багато інших іноземних спецслужб могли б перехопити цей дзвінок. Москва, безсумнівно, була б рада", - вважає Полімеропулос.
"Це дало б росіянам важливе підтвердження того, що президент Трамп дійсно робив саме те, про що Москва майже напевно вже знала: що наш президент вставляв серйозний клин в поточні програми США зі сприяння безпеці, яких так відчайдушно потребувала Україна в їх триваючій боротьбі з Росією", - додав він.
Крім того, колишній радник Трампа з національної безпеки в Росії Фіона Хілл в жовтні дала свідчення, заявивши, що раніше вона намагалася змусити Сондленда припинити використовувати його особистий мобільний телефон для роботи.
"Я маю на увазі, якісь з них були смішними, але вони також були, для мене і для інших такими, що глибоко непокоять. І я дійсно пішла в наше розвідувальне бюро і попросила сісти з ним і пояснити, що це було ризиком контррозвідки, зокрема, повідомляти наші особисті телефонні номери. Всі ці комунікації могли бути дуже легко пробиті росіянами", - сказала Хілл в показаннях палаті представників.
Як повідомляв УНН, президент США Дональд Трамп заявив в четвер, що йому не потрібна допомога України, щоб перемогти колишнього віце-президента Джозефа Байдена на виборах в листопаді наступного року.