Деталі
Десятиденні навчання під назвою «Мосі II» присвячені першим роковинам вторгнення росії в Україну 24 лютого.
Російський фрегат «Адмірал Горшков» прибув до Кейптауна на початку цього тижня з літерами «Z» і «V» на бортах.
На знак протесту невелика яхта під українським прапором пропливла повз російський фрегат у гавані Кейптауна. Очікується, що південноафриканські протестувальники, які виступають проти навчань, проведуть демонстрацію біля консульства росії у Кейптауні у п'ятницю.
Прибуття фрегата викликало значні суперечки, оскільки він озброєний новітніми гіперзвуковими ракетами «Циркон» - зброєю, яка, за словами росії, може проникнути через будь-яку протиракетну оборону і вразити цілі на морі та на суші.
За повідомленням російського державного інформаційного агентства ТАРС, військовий корабель має випробувати ракету «Циркон» під час спільних військово-морських навчань. Випробування стане першим запуском ракети у рамках міжнародних навчань.
Згідно з заявою південноафриканських військових, крім «Адмірала Горшкова» у морських навчаннях візьмуть участь російський нафтовий танкер для дозаправки, південноафриканський фрегат і три китайські кораблі - есмінець, фрегат і допоміжне судно.
Очікується, що у навчаннях візьмуть участь щонайменше 350 військовослужбовців військово-морського флоту та інших родів збройних сил ПАР.
Морські навчання пройдуть із Дурбана та Річардс-Бей, портів південноафриканської провінції Квазулу-Натал.
Доповнення
Південна Африка зіткнулася із внутрішньою критикою за участь у навчаннях. Опозиційний Демократичний альянс заявив, що це свідчить про те, що Південна Африка не займає нейтральної позиції у війні росії з Україною.
Національні сили оборони ПАР охарактеризували військово-морські навчання з Китаєм та росією просто як «багатонаціональні морські навчання».
Три країни раніше проводили військово-морські навчання Mosi I у Кейптауні у 2019 році.
ПАР входить до пеерліку багатьох африканських країн, які підтримують дружні відносини з Москвою і утрималися під час голосування щодо резолюції ООН, що засуджує війну.
росія та Сполучені Штати заручилися підтримкою Південної Африки відколи почалася війна в Україні, що свідчить про вплив Преторії як стратегічного партнера на континенті. Дві наддержави змагаються за вплив в Африці, останніми місяцями відправляючи високопосадовців із дипломатичними місіями на континент.
Високопосадовці США, зокрема держсекретар Ентоні Блінкен і міністр фінансів Джанет Єллен, нещодавно відвідали Південну Африку для поглиблення дипломатичних, політичних та економічних зв'язків. Президент ПАР Сиріл Рамафоса відвідав Білий дім у вересні 2022 року.
Під час візиту до Південної Африки минулого місяця міністр закордонних справ росії сергій лавров розкритикував дії Заходу на підтримку України та наголосив на міцних зв'язках росії з Південною Африкою та іншими країнами континенту.