Що відомо
Як розповів виданню “Медіазона” менеджер організації по Східній Європі та Центральній Азії Олександр Артем’єв, “риторику ненависті” юридичний і політичний департаменти Amnesty International знайшли в висловлюваннях Навального середини 2000-х років. Про які саме висловлювання йдеться, Артем’єв не уточнив.
При цьому він зазначив, що у правозахисників “склалося враження”, що запити на предмет перевірки висловлювань Навального, масово надійшли в організацію, можуть бути скоординованою кампанією з дискредитації опозиціонера за кордоном. Артем’єв не розповів, звідки надходили такі запити, але підкреслив, що “вимога негайно звільнити Навального залишається в силі, так як він переслідується виключно з політичних мотивів”.
Що передувало
Місяць тому Amnesty International визнала Олексія Навального “в’язнем совісті”. Це сталося після того, як опозиціонера затримали в московському аеропорту Внуково і відправили під арешт. В організації тоді заявили, що “затримання Навального — черговий доказ того, що російська влада намагається змусити його замовкнути”.
Пізніше до правозахисної організації стали масово надходити листи зі скаргами на це рішення. Анонімне джерело “Медіазони” в Amnesty International припустило, що за розсилкою може стояти медіахолдинг Russia Today, фінансований Кремлем.
Контекст
Олексій Навальний був затриманий 17 січня, через кілька хвилин після прибуття літаком з Німеччини, де проходив лікування і реабілітацію. 2 лютого суд відправив його до в’язниці “за порушення правил умовно-дострокового звільнення” на підставі раніше винесеного вироку. У Навального і його соратників немає сумнівів в тому, що дії російської влади викликані небажанням допускати Навального до участі у виборах.
Навальний лікувався в Німеччині після отруєння нервово-паралітичною речовиною в серпні минулого року. Опозиційний політик звинувачує Кремль в організації його отруєння. У Москві це звинувачення відкидають.