Цитата
Данілов заявив, що розмови про вторгнення Москви можуть дестабілізувати Україну та зіграти на руку Путіну.
“Путін хоче знищити нашу країну. Чи вдасться йому це? Ні, не вийде”, — сказав Данілов.
“Наші громадяни захищатимуть нашу країну”, — сказав він, додавши, що і армія, і цивільні особи сформують широкий національний рух “опору”, якщо Росія нападе. “Ми захищатимемо нашу країну. І крапка”.
Контекст
Напруженість почала наростати з середини листопада, коли Вашингтон почав бити на сполох через масове нарощування російських військ на кордоні України та звинуватив Путіна у підготовці вторгнення.
Втім, як відзначає агентство, Данілов применшує ризик масштабної військової ескалації, заявивши, що українські чиновники не бачать жодного критичного нарощування.
За оцінками Києва, кількість російських військ уздовж кордонів України збільшилася приблизно з 93 тис. осіб у жовтні до 104 тис. на даний час.
“Ми не думаємо, що це велике збільшення”, — сказав Данилов. Помічник президента Володимира Зеленського з питань безпеки наголосив, що влада не хоче “лякати людей” розмовами про війну, оскільки це “дестабілізує ситуацію всередині країни”.
Додамо
Російський лідер упродовж багатьох років ставить під сумнів легітимність кордонів України та наполягає на тому, що росіяни та українці — “один народ”.
Під час своєї пресконференції за підсумками року у четвер Путін сказав, що Україну була “створено” Володимиром Леніним, засновником Радянського Союзу, у 1920-х роках.
Данілов звинуватив Кремль у прагненні дестабілізувати Україну зсередини, вдаючись до кібератак та поглиблюючи енергетичну кризу в України. “Я наполягаю, що це головне завдання Путіна”, — сказав він.
Якщо нічого не вийде, Кремль може перекинути війська за кордон, додав Данілов. Данілов звинуватив Кремль у прагненні ще більше поділити Україну. “Вони хочуть розірвати нашу країну на частини, щоб вона перестала існувати у своїх нинішніх кордонах”, — сказав він.
’Ми не Росія’
Москва заперечує, що планує перейти в наступ, і звинувачує Київ у тому, що він планує силою повернути окуповані території Донбасу, що підтримуються Москвою.
Однак Данілов сказав, що наступ не є прийнятним рішенням для української влади, оскільки він призведе до масового збільшення кількості жертв серед цивільного населення. “Ми б хотіли переговорів, ми хотіли б, щоб росіяни вивели свої війська, свої танки і розійшлися по домівках”, — сказав він. “Але Путін цього не хоче”.
“Забезпечення нас оборонною зброєю — це питання номер один”, — сказав Данілов, говорячи про підтримку озброєнням України з боку США. “Коли наша країна буде зруйнована, проти кого ви маєте намір вводити санкції?” — додав він, коментуючи заяви президента США та європейських лідерів щодо відповіді на можливе вторгнення російських ЗС.
Данілов, зокрема, застеріг Захід від вирішення долі України без Києва.
Яким би не був результат цих переговорів, “він не спрацює, якщо його не ухвалять українці”, — сказав він. “Ми не Росія. Неможливо поставити всіх навколішки, бо за нас все вирішили великі люди”.
Контекст
Нагадаємо, 15 грудня помічнику держсекретаря США Карен Донфрід в МЗС РФ передали проекти двох підготовлених російською стороною документів: договори з США про гарантії безпеки, а також угоди про заходи забезпечення безпеки РФ і держав-членів НАТО.
Серед іншого Москва вимагає від Вашингтона і його союзників юридично зафіксувати відмову від розширення НАТО, не розміщувати ударні засоби поблизу кордону РФ, припинити військову співпрацю з пострадянськими країнами, прибрати американську ядерну зброю з Європи, відвести сили Північноатлантичного альянсу на позиції 1997 року.
17 грудня МЗС РФ опублікувало проекти договору між Росією і США про гарантії безпеки, а також Угоди про заходи забезпечення безпеки РФ і держав-членів НАТО.
У ході недавньої розширеної колегії Міністерства оборони РФ глава відомства Сергій Шойгу заявив про зростаючу напруженість на західних і східних рубежах Росії. “США і НАТО цілеспрямовано збільшують масштаби та інтенсивність заходів підготовки військ поблизу Росії. Все частіше у них задіюється стратегічна авіація, що здійснює умовні пуски ядерних ракет по наших об’єктах. Кількість їх польотів біля російських кордонів зросла більш ніж у два рази, — повідомив він. — Особливу увагу НАТО приділяє питанням перекидання військ на східний фланг Альянсу, в тому числі з континентальної частини США. На навчаннях відпрацьовуються різні варіанти застосування коаліційних угруповань проти Росії із задіянням позаблокових держав: Грузії, Молдови та України”. Сергій Шойгу виступив із погрозою, що: “прагнення Північноатлантичного альянсу залучити українські збройні сили у свою військову діяльність несе загрозу безпеці, беручи до уваги спроби Києва силовим шляхом вирішити проблему Донбасу”.
23 грудня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив в інтерв’ю агентству DPA, що альянс готовий до діалогу з Росією з питань безпеки. Водночас він закликав владу РФ відвести додаткові сили від кордону з Україною, щоб свята пройшли “мирно і спокійно”.
У той же час, міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров пригрозив масштабною війною у Європі через “втягування України в НАТО”.