Російський президент володимир путін, на думку російських та західних політичних експертів, намагається використати війну Ізраїлю проти ХАМАС для ескалації того, що він називає екзистенційною битвою із Заходом за новий світовий порядок, який покладе край домінуванню США на користь багатосторонньої системи, яка, на його думку, вже набуває форми, пише Reuters, передає УНН.
Деталі
"росія розуміє, що США і ЄС повністю підтримали Ізраїль, але США і ЄС тепер є втіленням зла і не можуть бути жодним чином праві", - написав у своєму блозі колишній радник кремля Сергій Марков, пояснюючи потребу путіна відмежуватися.
"Тому росія не буде в одному таборі зі США та ЄС. Головний союзник Ізраїлю - це США, головний ворог росії зараз. А союзник ХАМАС – Іран, союзник росії", - сказав він.
москва підтримує дедалі тісніші відносини з Тегераном, який підтримує ХАМАС і якого Вашингтон звинувачує у постачанні москві дронів проти України. Зв'язки росії з Ізраїлем, традиційно тісні та прагматичні, постраждали, вказує видання.
Ханна Нотте, експерт із російської зовнішньої політики, розповіла центру Карнегі з вивчення росії та Євразії (Carnegie Russia Eurasia Center), що базується в Берліні, що, на її думку, москва відмовилася від своєї колишньої, більш збалансованої позиції щодо Близького Сходу і зайняла "досить відверту пропалестинську позицію".
"Роблячи все це, росія дуже добре розуміє, що вона долучається до прихильників на Близькому Сході і навіть за його межами - на Глобальному Півдні, у їхніх поглядах на палестинське питання, де палестинська справа продовжує резонувати", - сказала вона.
Це саме ті групи, які путін прагне залучити на свій бік у своєму прагненні до нового світового порядку, який би послабив вплив США, пише видання.
"Найважливіший спосіб, яким росія може отримати вигоду з цієї кризи в секторі Газа, - це заробити бали в суді світової громадської думки", - сказала Нотте.
росія також розглядає кризу як шанс для москви спробувати розширити свій вплив на Близькому Сході, заявивши про себе як про потенційного миротворця, який має зв'язки з усіма сторонами, сказав колишній радник кремля Марков.
москва запропонувала провести регіональну зустріч міністрів закордонних справ і путін заявив, що росія має хороші можливості для надання допомоги.
Є також потенційні економічні вигоди, сказав Марков, а також додатковий бонус у вигляді відволікання західних фінансових та військових ресурсів від України.
"росія виграє від підвищення нафтових цін, яке стане результатом цієї війни, - сказав Марков. - (І) росія виграє від будь-якого конфлікту, на який США і ЄС повинні виділяти ресурси, тому що він скорочує ресурси" в Україні.
Алекс Габуєв, директор центру Карнегі з вивчення росії та Євразії, сказав, що, на його думку, москва змінила свою близькосхідну політику через війну в Україні.
"Моє пояснення полягає в тому, що війна стає організуючим принципом зовнішньої політики росії та (через) зв’язки з Іраном, який приносить на стіл військову техніку. Центральні військові зусилля росії важливіші, ніж, наприклад, відносини з Ізраїлем", - сказав він.