Церковний статут, з усіх алкогольних напоїв, під час Великого посту дозволяє вживати лише червоного вино. Пити його можна на вихідних.
Церковники зазначають, що традиція вживати вино під час Великого посту прийшла до нас з Візантії і Сирії, де його розводити водою у пропорції 1 до 3.
За часів написання Статуту вино для сирійців і візантійців сповнювало недостачу води, і було життєво необхідним. У стародавніх ченців воно також використовувалося як засіб від багатьох хвороб, оскільки інших ліків просто не існувало.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Червоне вино знижує ризик виникнення раку легенів у курців
Сьогодні, коли проблеми і з водою, і з ліками для сучасної людини — не такі актуальні, червоне вино у пост все одно продовжують вживати. Переважно через його сприятливий вплив на організм. Особливо на організм, який тимчасово обмежений в отриманні білкової їжі, що може позначитися на слабкому імунітеті.
“В недільні дні на трапезі дозволяється вживання вина до двох красовуль — так називалися чернечі кубки. Дуже важко визначити їх міру. Це приблизно дві чашки. Однак важливо пам’ятати, що ми робимо це для підтримки сил, а не навпаки. Природно, вино дозволяється тим, хто не страждає на алкоголізм: людина, яку навіть крапля вина може підштовхнути до запою, повинен повністю утриматися від пиття вина. А ось курити під час Великого посту категорично забороняється”, — розповів батюшка Ігор.
Слова священика про вино, як джерело сил, підтверджують і науковці. Кажуть, що червоний виноградний напій відомий профілактичний засіб проти таких захворювань, як інфаркт, інсульт, і навіть утворення злоякісних пухлин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці почали споживати більше пива та вина
По-перше, у вині містяться антиоксиданти, причому в чималій кількості. Один з антиоксидантів — ресвератрол — міститься у виноградних насіння і шкірці. У процесі виробництва вина ця речовина накопичується, досягаючи в кінцевому результаті великої концентрації. Головне властивість цих антиоксидантів — здатність перешкоджати окисленню холестерину і накопичення його на стінках судин. І найбільш багатими на антиоксиданти традиційно вважаються саме червоні вина.
Так, дослідники якось встановили, що у тих регіонах Франції, де більш популярно червоне вино, серцево-судинних захворювань реєструвалося менше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Американці назвали краще українське вино
І якщо у Великий пост без червоного вина можна обходитися, то от на Пасху вже — ніяк.
За словами маркетинг директор компанії Eastern Beverage Trading Олексія Безуглого, в цьому питанні українці досить традиційні, і дійсно, напередодні свята Пасхи попит на червоні вина зростає.
“Під час Посту, вино також купують. І ви праві, переважно червоне, а не біле обирають, до речі, не лише Кагор. Переважно так, але й інші червоні вина серед наших споживачів користуються популярністю.
В цей період наша компанія, наприклад, пропонує широкий асортимент якісних і легких вин ТМ „Коктебель“, які підходять для споживання в Пост. Окрім традиційного Кагору, це червоні сухі вина Мерло та Каберне, також легке напівсолодке вино Монте Руж”, — розповів він.
За словами О.Безуглого ТМ “Коктебель” рекомендує споживати вино відповідально, не забуваючи про мету Великого посту та не оскверняти його сп’янінням.
Цим рекомендаціям радять слідувати і священнослужителі.