Цитата:
“Які у них повноваження? Ну, приїдуть вони в якусь область, подивляться, що вони зроблять? Змусять проводити ефективні розслідування? Ні! Вони не мають таких повноважень”, — пояснив він.
Коментуючи кейс ТСК Scania — Журавлина, адвокат назвав їхню діяльність втручанням у судову систему.
“В Америці за такі дії чиновників би одразу покарали. Ніхто немає права тиснути на суд. Але оскільки у нас правова культура незначна, у тому числі й у представників влади, вони дозволяють собі такі дії. А за кордоном, якщо ти з плакатом стоятимеш біля суду, тебе можуть заарештувати, бо суддя скаже, що втручаються в його діяльність. Рішення не ухвалене, суддя мудрий і грамотний може не затягувати розгляд справи. Але у нас навпаки все відбувається”, — сказав адвокат.
Білборди Сканія з написами “Верховенство права — запорука інвестицій” експерт називає кричущою ситуацією.
“Суддя буде ухвалювати рішення, у кого більше плакатів? Ні! Суддя має спиратися на закон і на матеріали справи, якщо справді якась сторона просто саботує умови договору, наприклад, отримала гроші, а товар не відвантажила. Я проти того, щоби під судом збиралися якісь активісти чи групи тиску, які впливають на наші суди”, — прокоментував Ярошенко.
Адвокат додає, що є надія на новий правоохоронний орган, який зможе втручатися у вирішення таких конфліктів.
“Зараз ми маємо надію, що буде створено новий правоохоронний орган. За типом ДБР, лише з економічних злочинів. Вони такими ситуаціями і займатимуться, це буде у їхніх повноваженнях. Але чи буде він ефективно розслідувати ці злочини, чи не чинитиме він тиск на цей бізнес, подивимося. Я, звичайно, як оптиміст, хотілося б, щоб цей орган запрацював, але реально є побоювання, що він працюватиме, як НАБУ. Тобто шоу там якісь, а насправді всі ці справи в судах можуть розсипатися”, — зазначив він.
Експерт сподівається, що невдовзі Україна перестане асоціюватися з країною, у якій дуже небезпечно вкладати інвестиції та великий ризик їх втратити, і немає жодних правових гарантій захистити свої інвестиції.