Так, Степан Семенюк (справжнє прізвище Драницький) народився 19 січня 1920 року в селі Гаразджа Луцького району на Волині в селянській родині. 1938 року став членом Організації українських націоналістів, працював вчителем історії. З приходом німців перейшов на нелегальне становище, був провідником ОУН, неодноразово брав участь у боях. У друкарні Колківської республіки видав посібник для початкової школи "Українознавство", а після переходу фронту в серпні 1944-го став референтом пропаганди ВО УПА під псевдо "Тютюнник".
9 вересня 1944 року його заарештували НКВД. При собі Степан мав документи на прізвище Семенюка, з ним і був засуджений як рядовий боєць УПА і громадянин Польщі.
Семенюка засудили до розстрілу, і 79 діб він просидів у камері смертників, очікуючи смертної кари. Згодом вирок замінили на 20 років каторги. За десять років він побував у таборах Тайшету, Маріїнінська, Норильська, Воркути, Мордовії, у центральному ізоляторі у Володимирі на Клязьмі, у в’язниці в Іркутську.
Табори не зламали волелюбний дух Семенюка. У 1953 році він став одним із керівників Норильського повстання, добившись суттєвого пом’якшення умов утримання. У 1955 році групу поляків, зокрема й Семенюка, депортували до Польщі добувати термін ув’язнення. Після звільнення працював на будівництві, оселився у місті Зелена Гура, одружився.
Як зазначають в ІНП, попри поважний вік, Семенюк часто приїжджав в Україну, подорожував історичними місцями, зустрічався з молоддю у школах та інститутах і до останнього моменту пильно стежив за ситуацією в Україні.
У 2010 році за книгу "…І гинули першими" Степан був відзначений премією Василя Стуса.
Довідка УНН. Норильське повстання - це повстання політичних в'язнів Норильського концтабору. Воно тривало з 26 травня по 4 серпня 1953 року. Передумовою повстання стало прибуття до Горлагу етапів з ув'язненими, які мали досвід участі в табірних протестах 1952, а також амністія, проведена після смерті Йосипа Сталіна, яка поширилася лише на осіб з невеликими термінами покарання. Виступ в'язнів був спровокований випадком неправильного застосування вогнепальної зброї охоронцем табору.
Як повідомляв УНН, у Львові 13 квітня померла Марія Макогон-Дужа, дружина колишнього політв'язня, члена Проводу ОУН Петра Дужого.