pidrobka-finansovikh-dokumentiv-maye-davni-traditsiyi-oleksandr-ruvin-pro-pershi-ekspertizi-v-istoriyi-kndise

Підробка фінансових документів має давні традиції: Олександр Рувін про перші експертизи в історії КНДІСЕ

 • 578865 переглядiв

Говорячи про висновки перших експертиз, які проводили експерти понад сторіччя тому по документам, які нині зберігаються в музеї КНДІСЕ, він наголосив, що за 110 років існування судової експертизи (4 липня КНДІСЕ 110-річний ювілей з моменту заснування – прим. ред.) напрямки досліджень та методи роботи експертів дуже змінилися.

«Однак сьогодні, як і в минулому столітті, актуальним залишається фінансовий напрям. Висновки судових експертів КНДІСЕ від 1916 року свідчать про те, що у розписках, договорах позики, векселях, чеках, банківських витягах та інших фінансових документах, правопорушники намагалися домалювати цифри для власної вигоди», – зазначив Олександр Рувін.

Один із прикладів сторічних експертиз з музею КНДІСЕ – справа від жовтня 1916 року про правдивість даних у розписці громадянина Сухорукова. На розгляд судових експертів було винесено питання про те, чи не було вписано в текст розписки слово «сто», чи не здійснювалося виправлення в числі «140 р», чи не наведений текст розписки іншими чорнилами та чи не написано слово «сто» іншими чорнилами, ніж весь інший текст розписки. Тобто слідчі підозрювали, що в розписці сума 40 р. була виправлена на 140 р., а експертам потрібно було підтвердити чи спростувати це звинувачення науково обґрунтованими методами.

Для проведення експертизи працівники Кабінету науково-судової експертизи при прокурорі Київської судової палати (назва КНДІСЕ до 1925 року) використали фотографічні методи для детального порівняння, дослідження копіювальної властивості, а також хімічні дослідження чорнил розписки. Ретельний експертний аналіз показав, що у числі «140 р» з розписки громадянина Сухорукова містилися ознаки виправлення, а слово «сто» було написане іншими чорнилами, ніж решта тексту розписки.

«З окремих слів тексту звертає на себе увагу слово «сто». … слово «сто» вписане в проміжку між словами «всього» та «сорок» уже після того, як обидва ці слова були написані. … Крім слова «сто» звертає на себе увагу ще цифра «1» у числі «140» … ця цифра відрізняється від усіх інших цифр «1», які зустрічаються в тексті», – йдеться у тексті висновку, складеного понад 100 років тому. Тоді експерти підтвердили, що документ було сфальсифіковано для вчинення неправомірних фінансових маніпуляцій. Результати експертизи були представлені судовій палаті, яка врахувала їх при прийнятті рішення щодо справи Сухорукова.

Інший цікавий випадок, представлений у музеї КНДІСЕ, трапився у вересні 1916 року. Експертам доручили дослідити вексель на суму 50 р. Слідчі потребували допомоги щодо відповідей на питання, чи був написаний текст векселя та підпис під ним однією людиною, чи не вносилися у документ зміни (виправлення цифр, підробка підпису), а також чи одне чорнило використано для всього тексту документа.

Як і в попередньому прикладі, для проведення дослідження експерти використовували фотознімки збільшеного тексту векселя, а також почеркознавчі методи та дослідження чорнил.

Експерти з'ясували наявність підробки підпису та окремих цифр у документі. «Щодо наявного на векселі підпису, то почерк, яким він написаний відрізняється за своєю будовою…, – йдеться у висновку, – ... видно, що цифра «3» утворена з цифри «4» шляхом додавання відповідних штрихів». Таким чином, експертний висновок підтвердив факт підробки документа та вказав на недостовірність його змісту.

«Ці приклади ілюструють важливість судової експертизи для встановлення правосуддя, як у минулому, так і сьогодні. Судова експертиза продовжує свій шлях розвитку для користі громадян і встановлення істини в справах правосуддя», - резюмував Олександр Рувін.

Довідка

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України (КНДІСЕ) є однією з найстаріших державних експертних установ України. Інститут був заснований 4 липня 1913 року як Кабінет науково-судової експертизи при прокурорі Київської судової палати.

На сьогодні КНДІСЕ є провідною установою у сфері судових експертиз, в якій працюють відомі вчені та професіонали, висококваліфіковані експерти, які проводять судові експертизи та експертні дослідження. КНДІСЕ відіграє важливу роль у забезпеченні якості правосуддя та об’єктивності судових рішень, активно займається виконанням судових експертиз і проведенням наукових досліджень, спрямованих на створення надійної доказової бази для забезпечення справедливості та довіри до судової системи України.

3 моменту свого створення КНДІСЕ забезпечує науково-методичну підтримку судів усіх рівнів, всіх правоохоронних органів та інших державних установ України, а також фізичних і юридичних осіб, виконуючи широкий спектр судових експертиз на високому науковому рівні.

За роки існування, фахівцями КНДІСЕ виконано понад 2,3 млн експертиз, у тому числі близько 1,1 млн - за роки незалежності України. Значний відсоток експертиз, що призначаються до КНДІСЕ - це складні та багатооб’єктні експертизи у резонансних кримінальних провадженнях тощо. Інститутом виконуються експертизи за 96 експертними спеціальностями.

З лютого 2014 року і сьогодні КНДІСЕ проводить експертизи щодо воєнних злочинів росіян. Більше 30 000 виконаних військових експертиз з початку вторгнення росії в Україну. Експерти виїжджають на місця злочинів «російського світу» для фіксації злочинів та проведення експертиз, які в майбутньому будуть представлені в міжнародних судах для притягнення винних до відповідальності.

Українські Національні Новини

Кримінал та НП

    Популярні

    Новини по темі

    Зеленський у четвер, ймовріно, відвідає Болгарію - ЗМІ

     • 518083 переглядiв