“Ми здивувалися, дізнавшись, що вірус по-різному впливає на здоров’я вихідців з Африки та Азії навіть при врахуванні всіх чинників ризику і хронічних хвороб. Це говорить про те, що є безліч біологічних факторів, які впливають на характер перебігу хвороби і вказують на те, що потрібно розробити окремі стратегії лікування для різних етнічних груп”, — розповів науковому виданню EurekAlert один з авторів дослідження, професор Королівського коледжу Лондона Аджай Шах.
За останні півроку вчені виділили декілька факторів ризику, які пов’язані з підвищеною ймовірністю зараження коронавірусом нового типу і загибелі від COVID-19. Зокрема, його дуже важко переносять носії хронічних або вроджених хвороб серця і судин, літні люди, діабетики, люди з ожирінням і зайвою вагою, а також носії другої групи крові і мутації в гені APOE, пов’язаної з хворобою Альцгеймера.
Вчені вважають, що коронавірус вражає представників різних етнічних і расових груп з різною частотою через те, що подібні генетичні варіації розподілені по людській популяції нерівномірно. Наприклад, спостереження за жителями Великої Британії і США показують, що вихідці зі Східної та Південної Азії, а також Африки заражаються коронавірусом і помирають від COVID-19 приблизно в два рази частіше.
Шах і його колеги спостерігали за здоров’ям приблизно двох тисяч пацієнтів, які потрапили в університетську лікарню з діагнозом COVID-19 в проміжку між березнем і червнем поточного року. В результаті вчені з’ясували, що вірус по-різному зачіпає ці етнічні групи.
Більшу частину цих пацієнтів становили вихідці з колишніх британських колоній в Африці. Завдяки цьому вчені детально вивчили, як їх організм взаємодіє з вірусом, по історіям хвороби порівняли, як зараження коронавірусом переносили британці азіатського і європейського походження.
Виявилося, що чорношкірі мешканці Лондона заражалися коронавірусом та потрапляли до лікарні приблизно в три рази частіше, ніж британці європейського і азіатського походження. При цьому вони помирали від COVID-19 приблизно так само часто, як і корінні британці, але значно поступалися в цьому відношенні вихідцям з Азії.
На противагу цьому британці азіатського походження потрапляли до лікарні приблизно так само часто, як і британці європейського походження, але при цьому на 70% частіше потрапляли в реанімацію і помирали від ускладнень, пов’язаних з коронавірусною інфекцією.
Точні причини таких розходжень вчені поки не з’ясували. Однак Шах і його колеги припустили, що у них є генетичне підґрунтя. Зокрема, у вихідців з країн Африки та Азії частіше зустрічаються варіації генів, які пов’язані зі схильністю до діабету і гіпертонії, хвороб, які значно підвищують ймовірність загибелі від COVID-19.